Koskoca Elbistan Belediyesi'ne 250 TL'lik web sitesi

Kenan Erginer
Kenan Erginer

Değerli Elbistan Olay takipçileri, ilgi alanıma giren bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Yeni dönemde, yenilenen web sitemiz, mobil yazılımlarımız ile, vatandaşın problemlerini hızlıca gidermesini sağlayacağız, e-belediye ile belediyemize gelmeden işlemlerinizi yapabileceksiniz diyenlerin 250 TL'lik web sitesi yaptırmasına gerçekten çok güldüm.

***

Bir çok belediye kendi bilgi işlem birimlerinin özel olarak hazırladığı yazılımı veya yazılım şirketleri tarafından kendilerine özel olarak yapılan yazılımları kullanıyor.

Elbistan Belediyesi, resmi olarak elbistan.bel.tr üzerinden yayın yapıyor. Seçimden sonra bir süre internet sitesine erişim sağlanamadı ve siteye "yenileniyoruz" yazısı bırakıldı. Nihayetinde web sitesi yenilendi ve vatandaşın kullanımına sunuldu. Daha doğrusu ziyaretine sunuldu.. Çünkü sitede vatandaşın kullanacağı bir modül bulunmuyor. Sadece ziyaret ediyorsunuz, bakıp çıkıyorsunuz.

Öyle giriyim de borçlarımı ödeyeyim, işlemleri mi yapayım olayı yok, hikaye yani. Eski e-belediye sistemi duruyor. O sistemde de bir çok vatandaşın bilgisi yok, yani girip reklam vergimi ödeyeyim deseniz sistem size 'sicil tanımlı değil' hatası veriyor.

***

Hayır hiçbir şey bilmiyorsanız wordpress (açık kaynak kodlu, geliştirilebilir, ücretsiz) yazılım kullansaydınız. En azından tasarımı kendinize özgün yapardınız. Gerçi onu da yapacak bilgi sahibi adam yok belediyede..

***

Bir çok modül de çalışmıyor.. Meclis kararlarına bakmak istiyorsunuz ama çalışmıyor, Bundan önceki dandik sitede bile ihalelere ulaşılabilirken yeni sitede o da çalışmıyor.. Bilgi mi edineceksiniz, İstek ve talebiniz mi var? yok kardeşim öyle internetten halletmek, çalışmıyor. Belediyeye gideceksin! Ya da WhatsApp hattından yazacaksın. Zaten o hatta yalan söylüyor (: tıkla gör

***

YAZILIM NE KADAR GÜVENLİ?

Yazılım her ne kadar lisanslı bir yazılım, yapımcı firmanın ürettiği bir çok yazılımın internet ortamında warez (lisansı kırılmış, kaçak) versiyonu bulunuyor. Bu durum da yazılımın güvensiz olduğunu kanıtlıyor.

***

Son olarak yazının başlığına "Koskoca Elbistan Belediyesi'ne 250 TL'lik web sitesi" yazmıştım. Bu yapılan hizmeti karalamak veya kötülemek değil, ilgi alanıma giren bir konuda koskoca belediyenin ne kadar basite kaçtığıyla alakalı bir eleştiri.

Belki hosting hizmetini de aynı firmadan almışlardır. Maksimum 150 TL'de ona ekleyelim toplam 400 TL olsun ki sonra mahkemeye gidip kardeşim biz 400 TL'ye yaptırdık Elbistan Olay 250 TL demiş diye dava açmasınlar :D başımıza gelmedi değil.. tıkla gör

***

DERNEKLERE MÜJDE

Dernek yöneticilerine de bir müjde vereyim. Derneğinizin web sitesi yoksa Elbistan Belediyesi'nin kullandığı bu yazılımı size ücretsiz olarak kurup derneğinizi bir web sitesi sahibi yapacağım. Ücretsiz derken kaçak olanını değil, lisans masrafını ben karşılayacağım. Hava atarsınız belediyeyle bizim derneğin sitesi aynı diyerek :D İletişim sayfamızdan bana ulaşan ilk iki kişiye bu sitenin aynısını yapacağım.

***

Bakalım öve öve bitiremedikleri her işimizi halledebileceğimiz mobil uygulamaları nasıl olacak.

***

Son olarak meraklıları için; 

Aşağıdaki bağlantıları kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak yazılımın detaylarına bakabilirsiniz.

Yazılımın satan firmanın sayfası: https://www.web-ofisi.com/detay/dernek-belediye-v6.html

Yazılımın demosu: http://demobul.net/dernekbelediyev6/index.html

Yazılım yönetim paneli demosu: http://demobul.net/dernekbelediyev6/panel/index.html Giriş bilgileri, Kullanıcı adı: demo Şifre: demo

- Elbistan Olay, Kenan Erginer tarafından kaleme alındı
https://www.elbistanolay.com/makale/2552032/kenan-erginer/koskoca-elbistan-belediyesine-250-tllik-web-sitesi