Mehmet Gürbüz: Elbistan, kültür ve turizmde hak ettiği yere ulaşacak

Cumhur İttifakı Elbistan Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürbüz, Bin yıllık kültür mirası olan Elbistan için 'Kadim Şehir Elbistan' diyerek kültürel projelerini açıkladı. Gürbüz, Elbistan'ın kültür ve türizmde hak ettiği yere ulaşacağını ve cazibe merkezi haline geleceğini söyledi.

HAK ETTİĞİMİZ YERDE OLACAĞIZ

Gürbüz yaptığı açıklamada; "Elbistan'ımızın kadim kültürünü devam ettirecek çok sayıda nitelikli mekanlar oluşturacağız. Elbistan'ımıza insan odaklı, değerlerimizi koruyacak kültür projeleri üreteceğiz. İnşa edeceğimiz kültür yapıları ile Elbistan, kültür ve turizmde hak ettiği yere ulaşacak" dedi.

ELBİSTAN TARİHİ KENT MERKEZİ PROJESİ

Gürbüz açıklamasının devamında; "Elbistan’ın kadim kent mimarisini koruyarak, günümüz yaşam ihtiyaçlarını da karşılayan mekanlar inşa edeceğiz. Klasik ve karakteristik kentsel yapılarımızı, özel mimari nitelikleri olan yapılarımızı restore ve rölöve ederek koruyacağız.

Kızılcaoba Mahallesi’nde sokak iyileştirme amacıyla tescilli binalara rölöve ve restorasyon ve restütisyon projeleri yapılacak.

Kadim şehrimiz Elbistan’ımızın tarihi dokusuna uygun, şehir siluetimizi bozmadan yaşam şartlarını çağdaşlaştırarak Elbistan’ı kültür turizminde cazibe merkezi haline getireceğiz. Höyük ve Anıtsal Yapılar için geliştirdiğimiz projelerin yanı sıra fiziki olmayan kültürel değerlerimizi dekoruyacağız" dedi.

VATANDAŞIN GÖRÜŞÜ ALINACAK

Gürbüz son olarak kültürel projeler için vatandaşın da görüşünün alınacağını belirterek şu ifadelere yer verdi;

Vatandaşımızın görüş ve fikirlerini alarak, alanında uzman bireylerle oluşturacağımız Kent Estetği Kurulu ile yapılacak mimari, mühendislik, peyzaj ve kentsel tasarım projelerini ortak bir fikirle üreteceğiz. Elbistan’ımızın tarihi dokusunu hep beraber koruyacak, kültürümüze birlikte sahip çıkacağız.

- Elbistan Olay, Politika bölümünde yayınlandı
https://www.elbistanolay.com/haber/1896557/mehmet-gurbuz-elbistan-kultur-ve-turizmde-hak-ettigi-yere-ulasacak