Yanık odası bölgeye hizmet sunuyor

Birçok insanın ölümüne veya sakat kalmasına sebep olan yanıklar için Elbistan Devlet Hastanesi'nde yaklaşık bir yıl önce kurulan yanık odası, bölgenin umudu haline dönüştü.

Kurulduğu günden beri hizmet kalitesini her geçen gün arttıran ünite, hizmetleriyle adeta yanık merkezi gibi faaliyet yürütüyor.

yandis.jpg?

443 KİŞİYE HİZMET VERİLDİ

Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimi Akif Türk konu hakkında yaptığı konuşmasında şunları söyledi: "Halkımıza sağlık hizmetlerini eksiksiz olarak verebilmek adına hastanemiz kendisini sürekli yenilemekte yeni hizmetler sunmak için çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalardan biri olan yanık odası 2018 Mart ayından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Yanık odası 5 yataklı olarak açılmış olup, bir genel cerrahi uzmanı ve üç hemşire görev yapmaktadır. Hastanemizde bugüne kadar tüm polikliniklerde yanık tanısıyla bin 138 hastaya, Yanık polikliniğimizde ise 443 hastaya ayaktan tedavi hizmeti verilmiştir. Yanık odasında 68 hastaya 414 gün yatarak tedavi hizmeti verilmiş olup, sağlıklarına kavuşmaları sağlanmıştır. Yanık odasının açılması ile birlikte yanık sevklerini azaltarak halkımıza kendi memleketinde hizmet alma şansını sağlamaktayız. Ayrıca yanık odasının yanık ünitesi olarak hizmet vermesi için gerekli çalışmalar ve başvurular yapılmıştır" dedi.

TÜM YANIK HASTALARINA BAKABİLİRİZ

Yanık ünitesi sorumlu hekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Uğur Kılınç'ta, "Bakanlığımızın belirlediği yatış kriterleri çerçevesinde gerek yatarak gerekse ayaktan yanık hastalarının tüm pansuman, ameliyat ve bakımları hastanemizde yapılmaktadır. Yalnızca yoğunbakım ihtiyacı olan hastalar ve yenidoğan yanık hastaları dışında hemen hemen tüm yanık hastalarına bakım ve tedavilerini yapabilecek düzeyde bilgi, birikim, tecrübe ve teknik imkana sahip bir ekiple çalışmaktayız." dedi.

İLK MÜDAHALE ÖNEMLİ

Yanık hastalarına verilen hizmetin önemli olduğunu belirten Kılınç, "Yanık hastalarının ilk müdahalesi çok önemlidir. Bu süreç hastanın iyileşmesinde önemli bir role sahiptir. İlk müdahalede en önemlisi yanık hastasının üzerindeki elbise ve takıların çıkarılması, ılık suyla soğutma işlemi yapıldıktan sonra varsa temiz bir bezle kapatılması ve en yakın sağlık merkezine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca birim sorumlusu olarak bu hizmetin hastanemize ve halkımıza getiren başta başhekimimiz Akif Türk olmak üzere il sağlık müdürümüz ve bakanlığımıza ve hizmetin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

- Elbistan Olay, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.elbistanolay.com/haber/1883951/yanik-odasi-bolgeye-hizmet-sunuyor