Elbistan Devlet Hastanesinde Suriyeli tercümanlar 7 aydır görev yapıyor

T.C Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Delegasyonu arasında imzalanan Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında geçici koruma altındaki yabancı hastalara yönelik Arapça dil bilen tercüman desteği sağlanıyor.

Bu kapsamda, Türkiye'deki bir çok hastanede olduğu gibi, K.Maraş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Suriyeli olan iki tercüman Elbistan Devlet Hastanesinde görevlendirildi. Suriyeli hastaların en çok başvurduğu Elbistan Devlet Hastanesinde görevlendirilen tercümanlardan çok sayıda hasta yararlandı.

Edinilen bilgiye göre Elbistan Devlet Hastanesinde tercüman olarak 3 kişi çalışıyor. Çalışanlardan ikisi ise Suriye uyruklu. Personellerin yaklaşık 1 yıldır görev yaptığı öğrenildi.

MAAŞLARI DEVLET ÖDEMİYOR

Elbistan Devlet Hastanesinde çalışan Suriye uyruklu kişilerin maaşlarını ise Avrupa Birliği ödüyor.

ÇALIŞMA ALANLARI DEĞİŞİYOR

Hastanede çalışan Suriyeli tercümanların çalışma alanları ihtiyaca göre değişiyor. Kimi zaman doktorların yanında bulunan hastaların konuştuklarını tercüme eden çalışanlar kimi zamanda hasta kayıt işlemlerinde ve acil serviste bulunan göçmenlerin konuştuklarını tercüme ediyor.

- Elbistan Olay, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.elbistanolay.com/haber/1773982/elbistan-devlet-hastanesinde-suriyeli-tercumanlar-7-aydir-gorev-yapiyor