Şardağına 160 Bin Fidan Dikimi Başladı

Şardağı'nın Karaelbistan Mahallesi'ndeki bölümünde ağaçlandırma çalışması düzenlenen törenle başlatıldı.

Ağaçlandırma çalışmalarına katılan Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, "Şardağı'nın 3 bin hektarlık alanında ağaçlandırma çalışması yapılacak. Bu bölge halkının en büyük hayaliydi. Ağaçlandırma çalışmasının yapılacağı arazide ciddi anlamda tahsis çalışması yapıldı. Tahsisi tamamlanan bu alanda bugünden itibaren ağaçlandırma çalışmalarına başlanıldı" dedi.

Kaymakam Akkoyun, "Bizim gayretimiz Elbistan'ın her alanda gelişmesi ve güzel görünmesi içindir. Bölgemize ciddi yatırımlar yapılıyor. İlçemiz önümüzdeki yıllarda bu yatırımların tamamlanmasıyla birlikte daha yaşanabilir bir ortama kavuşacaktır. Elbistan'ın daha temiz bir havaya kavuşması ve ekolojik dengenin sağlanması için ağaçlandırma çalışmasıyla birlikte yaşanabilir bir kent olacaktır" diye konuştu.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mehmet Sabuncu, ağaçlandırma çalışmasının yapılacağı alanla ilgili şunları söyledi: "Şardağı'nda nasıl bir ağaçlandırma çalışması yapılması konusunda yaklaşık bir yıllık bir çalışma yaptık. Buradaki hazine ve mera arazilerinin tahsis işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyordu. Elbistan kaymakamlığı ile birlikte buradaki arazilerin tahsis işlemleri yapıldı. Bunun akabinde ağaçlandırma çalışmalarını başlattık. Burada tahsis edilen alan yaklaşık 3 bin hektar civarındadır. Şardağının yapısı gereği bazı bölümleri kayalık. Tahsis edilen alan içerisinde toprak olan ve fidan dikebileceğimiz bütün alanları ağaçlandıracağız. Bu yıl için 100 hetarlık bir alanda ön çalışmamızı yaptık. 2015-2016 yılında da kalan alanla ilgili projelendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına devam edeceğiz. Ağaçlandırma çalışmasının başlatıldığı bu alana 160 bin sedir ağacı dikeceğiz. Kahramanmaraş'ın ormanlık alan bakımından en zayıf bölgesi Elbistan'dır. Yapacağımız çalışmalarla ilçedeki ormanlık alan miktarını artırmayı planlıyoruz" dedi.

Yapılan konuşmalarının sonunda kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrenciler birlikte fidan dikimini gerçekleştirdiler.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 13:21

- Elbistan Olay, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.elbistanolay.com/haber/1550431/sardagina-160-bin-fidan-dikimi-basladi