Elbistan Şeker Fabrikası pancar alımlarına başladı

Kampanya alım döneminin başlaması nedeniyle Elbistan Şeker Fabrikası'nda düzenlenen törende konuşan Fabrika Müdürü Abit Kılıç, yeni sezonda toplam 315 bin ton şeker pancarı işleneceğini belirtti.

Kampanya sonunda 45 bin ton kristal şeker üretmeyi hedeflediklerini ifade eden Kılıç, fabrikanın 1985 yılından bu yana bölge ve Türk ekonomisine katkı sağladığını bildirdi.

4 bölgede 78 mahallede 3 bin 777 çiftçinin 56 bin dekar alanda pancar ekimi gerçekleştirdiğini anlatan Kılıç, şunları söyledi: "Bu sezon işlenecek pancar miktarının 315 bin ton olacağını tahmin etmekteyiz. Bu rakam geçen yıl 337 bin ton olarak gerçekleşmişti. Bu kampanya döneminde bedel ödenen pancar miktarı 320 bin ton olup çiftçiye 50 milyon TL pancar bedeli ödenecektir. Bu bedelin yüzde 32'sine tekabül eden 16 milyon TL ayni ve nakdi avans olarak çiftçimize ödenmiştir. Üreticilere sözleşme gereği 70 bin ton bedelsiz yaş pancar küspesi verilecektir. Fabrikamızın pancar işleme kapasitesi 3 bin 800 tondur. Bu yıl kampanya süresi tahminlerimize göre 82 gün sürecektir. Bu ürünlerimiz yurt ekonomisine 124 milyon lira katkı sağlayacaktır" dedi.

Şeker pancarının 25 bin kişiye istihdam oluşturduğunu kaydeden Kılıç, işlenen pancardan 45 bin ton kristal şeker, 13 bin ton melas ve 95 bin ton yaş küsbe elde edileceğini söyledi. Kampanyanın kazasız, belasız ve bereketli olmasıni dileyen Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, fabrikanın ilçeye ve bölgeye ekonomik anlamda büyük bir girdi sağladığını ifade etti.

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun ise, pancar üreten çiftçilerin trafik kurallarına uymasını istedi. Yapılan konuşmaların ardından şeker pancarını fabrikaya ilk teslim eden çiftçilere, çeşitli hediyeler verildi. Kurdele kesiminin ardından çiftçiler, fabrikaya şeker pancarını teslim etmeye başladı.

Şeker İş Sendikası Başkanı İsmail Şahin'de, Şeker fabrikalarında çalışan işçi sayısının artırılması gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2015, 22:07

- Elbistan Olay, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.elbistanolay.com/haber/1548987/elbistan-seker-fabrikasi-pancar-alimlarina-basladi