Yapma yav vallaha mı?

Selamun Aleykum değerli Elbistan Olay takipçileri. Konuya girmeden önce hepinize ayrı ayrı bizi bu sektörde Akdeniz Bölgesinde zirveye taşıdığınız için teşekkür ediyorum. Belki teknik olarak analiz yapmayı bilmeyen ve bu yazıyı okuyan arkadaşlar gülümseyerek Akdeniz Bölgesinde nasıl zirvedesiniz diyordur.

Şöyle açıklayayım. Dünya genelinde ve bağımsız bir şekilde internet sitelerinin trafik bilgilerine göre sıralama hizmeti veren Amazon kuruluşu olan Alexa verilerine bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Açık açık yazmak gerekirse zirve listesi şu şekilde;

Alexa Akdeniz Bölgesi Sıralamaları;

1- Elbistanolay.com 2- Haber46.com.tr 3- Yenialanya.com 4- Elbistaninsesi.com 5- Marasgundem.com 6- Marasmanset.com diye uzayıp gidiyor.. 

Elbistanımız bir çok İl ve İlçede bulunan büyük medya kuruluşlarına rağmen 2 adet site Akdeniz Bölgesinin en çok okunan haber sitesine sahip. Hatta bunlardan birisi gazete. Yani Elbistanın Sesi. Merak edenler içinde Elbistan Olay'ın günlük ziyaretçi sayısı 60 ila 70 bin arası değişmektedir.

---------

Yukarıdaki bilgileri erinmeden okuduğunuz için ayrıca teşekkürler. Şimdi gelelim asıl mevzuya.

Son zamanlarda 300-500 TL gibi rakamlar ödeyerek piyasada laşka olan haber sitesi yazılımlarını satın alarak kendini haberci sanan kişilerin sayısı artmaya başladı. İyi, güzel fakat bu siteleri kuranlar daha sitelerine kaç kişinin girdiğini bilmeden bu verileri ellerinde tutamadan çok büyük bir medya kuruluşu olduğunu sanıyor. Hatta kendilerini GAZETE sanıyor :D arkadaşlar 300-500 TL ödeyerek sizde haber sitesi açabilirsiniz. Şaka değil ama ne kadar haberci olursunuz orası muamma.

Yeni açılan, teknik bilgiden uzak, bir manşeti paintte yarım saatte hazırlayan haber siteleri hiç bir zaman başarılı olamazlar.

Yeni açılan bir sitede köşe yazarının birtanesi yazısında şöyle demiş; "bizim sitemizkadar kamuoyunda tedirginlik, heyecan, varlık ve ya yokluk heyecanı fark etmedim" yapma yav vallaha mı?

Hatta bu kişi kurdukları basit, düzensiz siteyi gazete sanıyor :D gerçekten çok heyecanlı demi? :D tabi sadece size göre heyecanlı.

Alexa verilerine göre anladığım kadarıyla o siteye giren kişi sayısı günlük 150-200 arasında. Bu sayısı ise sadece kendi sosyal medya hesaplarından içerikleri paylaşması sonucu gelen hit. İyi de kardeşim bu neyin heyecanı? işi bilmemezliğin heyecanı mı? yoksa sitenize kaç kişinin girdiğini bile analiz edemediğinizin heyecanı mı? :D

Ben hiç bir zaman hiç bir haber sitesine karşın eleştiride bulunmadım. Ama daha kendi ziyaretçi sayısını bile bilmeyenlerin dolaylı yollardan, böylesine büyük kitlelere hitap eden sitelere ve gazetelere laf atması canımı sıktı. Belki de büyük kuruluşlara laf atarak kendilerini reklam yapma politikası izliyorlardır, kim bilir?

Benim asıl canımı sıkan bu denli hiç bir kitlesi olmayan haber sitesinin yaptığımız işi eleştirmesi. Bizim tek işimiz habercilik. Özel haber ve reklamlı haberler doğal olarak ücrete tabidir. Bu dünya genelinde böyledir. Fakat firmalar için veya özel kuruluşlar için ücretsiz haber yapanlar ise haberci değil projecidir. Bunların asıl işide haber felan değildir. Amaçları tamamen farklıdır. Bu konuda bizi eleştirebilmeniz için öncelikle bizim seviyelerimize çıkıp büyük kitlelere ulaşmanız gerekmektedir :)

Ne yazık ki belirtmem gerekirse kurduğunuz site yazılımsal olarak hiç bir zaman bizim seviyemize ulaşamaz. Hatta Akdeniz Bölgesindeki ilk 100 sıradaki hiç bir sitenin yanından bile geçemez. Sitenize şuan 300 kişi aynı anda girse kalitesizlikten siteniz çöker :)

Tüm yazarlardan bir laf sokma durumu felan görende BBC'yi satın aldılar sanar :D Evet bu meslek heyecanladırıyor. Başarmak hoşuma gidiyor. İşimi seviyorum ve eğleniyorum. En çokta sizinle :D Yerimizde olmak için belkide neler neler verirdiniz ama gücünüz bu işte.. Hasetlik en çok zarar size zarar veriyor.

Yeni site kurup haberci olmaya çalışan ve kendini gazete sanmadan bizim gibi büyük kitlelere hitap eden kuruluşlara laf sokma çabasına girmeyen tüm arkadaşlara başarılar diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mücahit D.
Mücahit D. - 5 ay Önce

Ne bu saldırganlık arkadaş ? Hangi site hangi konuda heyecan uyandırır insana göre değişir. Senin siten polisiye olayların haberleri ve ulusal haberlerden oluşan bir site. Üç gün arka arkaya baktığımda hiçbir haberin girilmediği de oluyor. Köşe yazarları noktasında var mı keyfiyyetli yazıların olduğu ? Fikirsel olarak veya tarihsel olarak insanın Zihnine yönelik yazılar nerde ? Yazdığın yazıların yarısı Smile zaten modern haberci :)

Hakan d
Hakan d - 5 ay Önce

Kenan paşa seni böyle korkutan yeni haber sitesini çok merak ettim...

Boşverin
Boşverin - 5 ay Önce

taklitler asıllarını yüceltir!

Halil
Halil - 5 ay Önce

boşverin siz milleti ne dediğini kendileri çalıp kendileri oynasınlar. biz haberleri buradan okuyama devam edeceğiz.

muallim
muallim - 3 ay Önce

kenan bey ulusal gazeteleri, internet haber sitelerini incelemenizi tavsiye ediyorum. Asayiş bültenlerini burada paylaşmakla haberci olunmaz. Emniyetin asayiş telsiz kanalını takip ederek olay yerine gidip fotoğraf çekmeden, haberleri evinizde pijama terlikle yazıp yayınlıyorsunuz bir de bu sözde yazınızda habercilik dersi veriyorsunuz ya...
ayrıca -ki, -de ekleri ve falan kelimelerinin yazımına dikkat etmenizi, bilmiyorsanız öğrenmenizi tavsiye ediyorum.
zira "büyük kitlelere hitap eden bir kuruluşmuşsunuz"
başarılar...

OKUYUCUYU YANILTMAYIN
OKUYUCUYU YANILTMAYIN - 3 ay Önce

Merhaba ElbistanOlay.com yazarı...
Kaleme almış olduğunuz hit trafik yazınızı okuyunca açıkçası şoke oldum.
Bir gazeteci nasıl olurda böyle bir yazı kaleme alırdı!

Kahramanmaraş'ta yayın yapan MaraşGündem.Com şehrin TRT'si sayılır.
Sizin yayına başladığınız günü de aşağı yukarı herkes bilir.

Aslına bakarsanız alexa değerleri ulusal da pek bi önem taşımaz!

Şuan alexa değerlerine baktığımızda siz Türkiye sıralamasında 13,274. sıradasınız
Kahramanmaraş genelinde il sıralamasına giremiyorsunuz.

Rakip gördükleriniz ise 1. sırada MaraşGündem (alexa 2,747) olmak üzere 2 sırada Haber46.com.tr
MaraşManşet, MaraşPusula,MaraşBugün,MaraşAktüel uzayıp gidiyor.Sizin site sonlarda (alexa 13,274) bilgi babında yazdım.Okuyucu yanılmaz!