Uğur Dündar yazdı "Hele bir Elbistan Şeker Fabrikası var ki..."

Sözcü Gazetesi yazarı Uğur Dündar, Elbistan Şeker Fabrikası ile alakalı "Gazap Pancarları" başlığıyla bir köşe yazısı yazdı.

Uğur Dündar yazdı "Hele bir Elbistan Şeker Fabrikası var ki..."

İşte Gazeteci Yazar Uğur Dündar'ın Elbistan Şeker Fabrikası için yazdığı "Gazap Pancarları" başlıklı köşe yazısının tamamı;

 Şeker fabrikalarının satılmasını, toprağa bağlı yaşayan insanlarımızın ayakta kalma mücadelesine vurulan son darbe olarak görüyorum. Hele bir Elbistan Şeker Fabrikası var ki, öyküsü bana John Steinbeck'in Pulitzer Ödüllü “Gazap Üzümleri”ni hatırlatıyor, gözlerimi yaşartıyor.

* * *

Bu fabrikanın temeli “Türkiye'nin güçlenip sorunlarını çözebilmesi, sanayi hamlesine bağlıdır” diyen merhum Başbakan Necmettin Erbakan tarafından atıldı. Turgut Özallı ANAP iktidarı döneminde de açılışı yapıldı. 1985 yılında üretime başlayan tesis, 2 bin 400 dönüm arazi üzerinde kuruldu. Aradan geçen zaman içinde bu alan çok değerlendi. Çünkü giderek büyüyen şehrin merkezi fabrikaya çok yaklaştı. Öyle ki, imar izni verilen yakın yerlerde metrekare fiyatı 500 lirayı buldu.

* * *

Satıldığında en az 1000 dönümlük arsası imara açılacak olan fabrika geçen yıl 30 milyon lira kar elde etti. Bölgedeki ilk sanayi kuruluşu olan tesis, sadece Elbistanlılara kazanç yaratmakla kalmadı. Afşin, Göksun ve Tufanbeyli'nin de yer aldığı tarım havzasına 300 milyon liralık dolaylı, dolaysız katma değer sağladı.

* * *

CHP'nin çalışkan Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç'un tespitlerine göre; 2017-18 yılı pancar bedeli olarak Elbistanlı üreticilere 42 milyon, Afşinlilere 30 milyon, Göksunlulara 7 milyon ve Tufanbeylilere de 3 milyon olmak üzere toplam 82 milyon liralık ödeme yapıldı.

* * *

Tarafsız uzmanlar için burası sadece bir fabrika değil, bölgede toprağa bağlı yaşayan insanlarımıza adeta hayat veren bir can damarı. Ama ne yazık ki bu damar, şimdi merhum Erbakan'ın öğrencileri tarafından kesilmeye çalışılıyor.

 * * *

Peki bu damar kesildikten sonra ne yapılacak? Korkunç şeyler olacak!.. Fabrikanın tam karşısına düşen 25 bin dönümlük tarım arazisi üzerine, diğer ikisi yetmiyormuş gibi, üçüncü bir termik santral inşa edilecek. Böylece tarımla geçinen bölge insanının bereketli toprakları, zehir saçan santralin külleriyle kirlenecek. Daha da vahimi, Elbistan'da termik santrallerin sebep olduğu çevre felaketi nedeniyle kanserden ölenlerin sayısı artacak. Termik işgali altındaki topraklarda pancar üretimi yapılamayacağı için, özelleşen fabrikada şeker üretimi en geç 5 yıl sonra bitecek ve fabrika şalter indirecek.

* * *

Sevgili okurlarım, Yatağan'ı yaşanmaz hale getiren termik santrali yapan mühendislerle konuşmak için yıllar önce kalkıp Polonya'ya gittim. Onlara “Siz kendi ülkenizde böyle bir santral yapar mıydınız?” diye sordum. “Hayır yapmazdık. Ama bizden onu yapmamız istendi” dediler!.. Sonra da vicdanlarının sesini dinleyerek şu uyarıda bulundular: “Türkiye bir güneş ülkesi. Bıraksınlar o bereketli toprakları ve tertemiz çevreyi termik santralerle kirletmeyi ve su kaynaklarını kurutmayı da, Anadolu'yu güneş panelleriyle donatmaya başlasınlar. Güneş ülkesi Türkiye'de enerji açığını kapatmanın tek ve en sağlıklı yolu güneşten yararlanmaktır…”

* * *

Türk köylüsü için pancar üretmek bir zamanlar mutluluktu!.. Ama artık gazap oldu!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamil
Kamil - 4 hafta Önce

herşeyi anladıkda Ali Öztunç ne ara çalışkan oldu yav :D Elbistan'a tek dikili ağacı var mı chp'nin? diğer knoularda haklısınız.

X
X - 4 hafta Önce

Bu adamın vatan millet din faydasına konuştuğu olmamıştır

Ademmmm
Ademmmm - 4 hafta Önce

Kardeş tarafsız olacaksın burada elbistanın tüm sıkıntılarını kendi çabasıyla duruyan tek kişi bence o adam chp li değilim ama adam çırpınıyor birşeyler için

Musa türkmen
Musa türkmen - 4 hafta Önce

Şimdi gelelim elbistan ovasının büyük ekicileri nerde acaba 2bin dönüm pancar eken çoğulhan havzasininin çiftçileri izin karahöyük tarafı fabrika c â kısmıyor diye şikayet edenler nerde acaba sen ne yaziyon uğur bey millet günlük cebine girene bakıyor yarın olmuş umurlarında değil

Turgut
Turgut - 4 hafta Önce

Çok doğru söylüyor sunuz

Ahmet
Ahmet - 4 hafta Önce

Hadi ordan daha düne kadar erbakana söven chp zihniyeti erbakani savunur mu oldu?Reis ne dedi satılacak.Chp ve zihniyetı duyurulur bir hükmünüz yok.Satilacak

Elbistanli vatandaş
Elbistanli vatandaş - 4 hafta Önce

Gören de kapaniyor sanacak. Tki de özelleşsin. Buralarda çalışan var da yok

bedrettin
bedrettin - 4 hafta Önce

koyun can derdinde kasap et derdinde.ali ÖZTUNÇ yine bılgi vermiş.digerleri gibi bilmeden,düşünmeden satılmasından yana,parti değil halk önemli