Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta Başlıyor

Kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağına ilişkin tarih açıklandı.

Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta Başlıyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün ortalama sıcaklık verilerine göre hava sıcaklık değerinin 7 derece ve altında olduğu 1 Aralık 2014 ile 28 Şubat 2015 tarihleri arasında şehir içi yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildi.

Kış lastiği ile ilgili kurallara aykırı hareket edenlere 519 lira para cezası uygulanacak. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsayan zorunluluk 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında geçerli.

Açıklamada ''Kış lastiğinin zorunlu olduğu süre içerisinde; kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, Otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranacaktır, şeklinde değiştirilmesi ve seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur. Yapılan denetimlerde aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunamaması halinde sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu kontrol edilir. Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur" denildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 13:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
tahsin genç
tahsin genç - 3 yıl Önce

elbistanda 1 metre kar var ya yolda az ceza yazıyolar ya bu seferde 24 sat yolda onu bahane ederler 4 lastik bir milyar olmus bakanın oglunun kar lastikleri elindemi kaldı acaba kar lastiklerinin ben 1 faydasını görmüyom don buz olursa bu zincirler ne gerek ozamn burası erzurum kars dil gidin cezanızı o tarafta uglan yolda bekliyebiliyorsanız
elazıgdan öbür tarafta uygulaya biliyorsa uygulan u