Sevmek Zamanı

Ülkemizin kin kustuğu şu dönemlerde aklıma sığdıramadığım, anlayamadığım bir şey var. İnsanlar neden ırkı yüzünden dışlanır? Sadece dışlanmak mı nefret edilir hatta öldürülür.

Soruyorum, İçimizde kendi talebiyle ırkını belirlemiş olan var mı ? Ne bileyim daha doğmadan bunu buna karar vermiş olan. Ben söyleyeyim yok çünkü bu mümkün değil. Öyleyse nedir ırkın ırktan üstünlüğü, bu ölçüyü kim koymuş? Kavgacı, merhametsiz, bilinçsiz bir dizi insan sürüsü mü ?

Ben bir tek ölçü bilirim dostlar, o da Allah’ın ayeti Resul’ün sünnetidir. Ayette buyurulur ki: "Sizi millet millet, kabile kabile yaptık ki, tanışıp kaynaşın" (Hucurat Suresi).

Soyumuzun,ırkımızın farklı olması,bu yüzdendir işte. Veda Hutbesi’nde ise Allah Resul’ü şöyle der: “Ey İnsanlar!..Rabb’iniz birdir, babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız. Âdem ise topraktandır. Arap’n Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerine bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız ondan en çok korkanınızdır.” İşte ölçü bu üstünlük sadece takva ile.

Sakın yanlış anlaşılmasın Vatan sevgisi imandandır, deli gibi bağlıyız vatanımıza, bu vatanı bölmek isteyene de haddini en ağır şekilde bildiririz. Ama zararı olmayan, munis, vatansever birilerini sırf kürt diye çerkez diye alevî diye öteleyemeyiz. Bunun farkını çok iyi bilmeliyiz.

Kişi ırkını sevebilir, bu yüzden özel de hissedebilir ama bu, ona başkasını aşağılama hakkı vermez. Kaldı ki övündüğün şeye sen isteyerek sahip olmadın. Bu deli saçması kavga bitsin. İlla da bir ayrım yapacaksak kavgaları ayıralım, küsleri barıştıralım Artık SEVMEK ZAMANI.

Vessselam

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 2 yıl Önce

Benim memleketimde hiç kimse ırkından dolayı öldürülmedi.Her millete kuçak açıldı. Hala açılıyorda. Mehmetçiği pusuya düşürenleri kınıyorum.Bu ermeni oyunu bozmalıyız.

ayla Çelikan
ayla Çelikan - 2 yıl Önce

Admin ırkçılık sadece sahaya muz atmak değildir hoş o da yapıldı ülkemizde de. Irkçılık yaftadir,birilerini hic sebepsiz soyutlamadir.Hainlere gelince bunun bedelini ödeyecekler ve ödemeliler de çünkü bu vvatan bunlari hak etmiyor.Kan kusma derken şehitlerimiz de bunun içindeydi.

admin
admin - 2 yıl Önce

ülkemizde ırkcılık problemi yok ülkemiz kan kusmuyor vatan hainleri kan kusuyor onlar ülkemizi mi temsil ediyor merak ettim.başta ülke kan kusuyor demişsiniz sonra sevgiden milliyetcilikten bahsediyorsunuz çelişki var.