Okullarda aşı kampanyası

Elbistan Toplum Sağlığı Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından 1. ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik aşı kampanyası başlatıldı.

Okullarda aşı kampanyası

Sağlık Bakanlığı Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamında Boğmaca, Difteri, Tetanoz, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Tüberküloz, Poliomyelit ve Hepatit-B ile Hemofilusinfluenza tip b’ye bağlı hastalıkların, bu hastalıklardan kaynaklanan bebek, çocuk ölümlerinin ve sakatlıkların engellenmesi hedefleyen aşı kampanyası başlatıldı.

Elbistan Toplum Sağlığı Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından planlaması yapılan ilköğretim 1. ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik Aşı uygulaması konusunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile öğrenci velileri bilgilendirildi. Ayrıca Aşı uygulaması konusunda okullarda görevli öğretmenlere yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

5 Aralık 2016 tarihinde ilçemizde  "Okul Aşılama Programı" uygulanmaya başlanmıştır. Yaklaşık bir ay sürecek bu aşılama programında 6 bin 400 öğrencinin aşılanması hedeflenmektedir.

  • İ.Ö. 1.Sınıfta öğrenim gören öğrencilere DaBT-İPA Aşısı  ( Difteri-Boğmaca –TETANOZ-Çocuk felci /Dörtlü Karma Aşı)  ve KKK( Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak) (KKK-MMR) KKK aşıları.
  • O.Ö.  8.Sınıfta öğrenim gören öğrencilereTd (Difteri-Tetanos ) aşısı uygulanacaktır.
Bu dönem itibariyle anasınıfına devem eden 48-66 aylık çocuklara yönelik KKK aşısı uygulaması yapılmayacaktır. Aşıların yan etki oranı çok düşüktür.  Görülebilecek yan etkilerin çoğu hafiftir ve kendiliğinden düzelir.
YORUM EKLE