Kızılkaya: Doğal Olmayan Bir Afet Geçirdik

Elbistan'da, bir hafta önce başlayan içme suyundaki "mikrobiyal kirlenme" nedeniyle vatandaşların, mide bulantısı ve yüksek ateş şikayetiyle hastanelere başvuruları sürüyor.

Kızılkaya: Doğal Olmayan Bir Afet Geçirdik

Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimi Nedim Kızılkaya, "Salgın kaynaklı hastalık tamamen geçmiş değil, yüzde 90 oranında bu salgını atlatmış gibi görünüyoruz" dedi.

DOĞAL OLMAYAN AFET

Salgınla mücadelede yedinci günde olduklarını hatırlatan başhekim Kızılkaya, "Hastanelerin acil önleri sakinledi. Yüzde 90 oranında müracaatlarda azalma var. Doğal olmayan bir afet geçirdik. Bugün hastane olarak normalleşmeye başladık. Hastalığın ortaya çıktığı ilk günden itibaren hastanemize bağırsak enfeksiyonu, bulantı ve kusma şikayetiyle gelen hasta sayısı 37 bine ulaştı. Aile hekimliği, özel hastanelere gidenler, bu yoğunluğa girmektense evde tedavi olurum diyenler ve kardeşine verilen ilaçları kullananlarla birlikte nüfusun yüzde 80'i enfeksiyondan etkilenmiştir" dedi.

YÜZDE DOKSAN SALGIN ATLATILDI

"Sağlık çalışanlarımız bu süreçte özveriyle çalıştı" diyen Kızılkaya, "Sağlık personelimiz hastalandı. Çocukları hastalandı. Kendi hastaları ile ilgilenemediler, ihmal ettiler. Bu büyük yük kaldırıldı. Bu kadar küçük bir alanda, bu sayıda bir salgın hastalık hatırlamıyorum. İlk 36 saat tüm hekimlerimiz göreve geldi. Psikiyatri, fiziktedavi, biyokimya ve göz doktoru olmak üzere pratisyen hekimler gibi çalıştılar. Bütün herkes özveriyle çalıştı. Salgın kaynaklı hastalık tamamen geçmiş değil ama yüzde 90 bu salgını atlatmış gibi görünüyoruz.. Kalıntıları biraz daha sürecektir" dedi.

NORMAL ÇALIŞMA DÜZENİNE DÖNDÜK

Kızılkaya, "Bu salgınla ilgili büyük bir kesim ilaç kullandı. İlaç alerjileri olabiliyor. Bunlarla ilgilide gelen şikayetler var. Bu şikayetlerle gelenlerinde önemli bir kısmı tedavi oldu. Özellikle çocuk ve yaşlılarda tedavi olamayıp komplikasyonlarla gelenler oluyor. Bir kaç hafta daha salgınla ilgili şikayetler sürecek gibi görünüyor. Hastanede normal çalışma düzenine döndük" dedi.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ise, salgının meydana geldiği içme suyu kuyularının çevresinde başlattığı çalışmalarına devam ediyor. Ceyhan Nehrinin doğduğu kaynak olan Pınarbaşı'nda ise yaşanan kuraklık nedeniyle su seviyesi düşerken, küçük çocukların kirli olan nehir suyunda serinlemek için yüzdükleri görüldü.

YORUM EKLE