Elbistan Devlet Hastanesine taş kırma cihazı alındı

Elbistan Devlet Hastanesi'ne böbrek ve idrar yollarındaki taşların tedavisinde kullanılan ESWL (Extracorporeal Shock WaveTherapy) cihazı alındı.

Elbistan Devlet Hastanesine taş kırma cihazı alındı

Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimi Nedim Kızılkaya, cihaz sayesinde idrar yollarında ve böbrek taşı rahatsızlığı olan hastaların başka illere gitmekten kurtulacağını söyledi.

Taş kırma cihazı olan ESWL'nin tedavide büyük konfor ve rahatlık sağladığını belirten Kızılkaya, gazetecilere yaptığı açıklamda şunları söyledi: "Vücut dışından elektroşok dalgaları göndererek böbrek taşına ulaşır ve onları kırarak küçük parçalara ayırır. Küçük parçalara ayrılan bu taşlar idrar yoluyla vücuttan atılır. Tedaviler ortalama 3 seans sürmektedir. Üroloji Uzmanlarının uygun gördüğü hastalarda seanslar taşın büyüklüğüne ve yerine göre değişebilmektedir. Bu tedavi yöntemi 2 cm'den küçük taşlar için uygulanmaktadır. ESWL cihazı ile taş kırma tedavisi hastaneye yatış gerektirmeyen bir tedavi olması, yüksek başarı oranı, dokuyu veya organı kesme, yaralama ve benzeri risklerinin bulunmaması, tekrarlanabilir bir tedavi yöntemi olması ve ayrıca genel anestezi gerektirmemesi gibi büyük avantajlar sağlıyor." dedi.

Kızılkaya, Elbistan Devlet Hastanesi'ne alınan ESWL cihazıyla Elbistan ve bölge halkının böbrek taşı tedavisi için başka hastanelere gitme zorunluluğunun ortadan kalktığını belirtti.

Üroloji Uzman Dr. Akif Türk ve İrfan Karabulut'ta, yeni alınan cihazla birlikte cerrahi müdahaleye gerek kalmadan çok az bir ağrı hissi vererek tedavinin gerçekleştiğini belirttiler.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Anonim
Anonim - 3 ay Önce

Allah vatanımıza milletimize askerimize polisimize sağlık çalışanımıza zeval vermesin. Hastaneye düşürmesin ama yokluklarını da eksik etmesin.

Vatandaş
Vatandaş - 3 ay Önce

Bu güzel hizmetleri için başta başhekim bey olmak üzere Akif Hocamıza ve İrfan Hocamıza teşekkür ederiz. Bizim için çalışıyorlar. Allah razı olsun. Onlar olmasa başka şehirlere gitmek zorunda kalacağız.

Ahmet
Ahmet - 3 ay Önce

Benim taşımı Akif hoca aldı ameliyatla. 3 yıldır düşürememiştim. bir günde halletti. ne çektiğimi bir ben bilirim. Sağolsun onun sayesinde kurtuldum.