"Başkanlık dedikleri aslında bir rejim değişikliğidir"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, Parti Meclis Üyesi Ali Öztunç ile birlikte partisi teşkilatının çalışmalarına katılmak üzere Elbistan'a geldi.

"Başkanlık dedikleri aslında bir rejim değişikliğidir"

Altıok parti binasında yaptığı konuşmada;  "Türkiye'de bir başkanlık sistemi ile karşı karşıyayız. Başkanlık dedikleri aslında bir rejim değişikliğidir. Rejim değişikliğine ihtiyacımız yok. Bizim ülkemizin laik demokratik bir Cumhuriyeti var. Kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanan bir Büyük Millet Meclisi var. Son derece sistemli çalışan bir meclisten, bilhassa çalıştırılmayan, bütün mekanizmaları tıkanan işlevsizleştirilerek başkanlık sistemine zemin hazırlayan bir meclise dönüştürüldü" dedi.

"Mevcut demokrasimizin eğilip bükülmesine, yeni bir kavram karmaşası ile önümüze getirilen ileri demokrasiye ihtiyacımız yok" diyen Altıok,

"Gerçek, birinci sınıf demokrasiye ihtiyacımız var. Mustafa Kemal Atatürk'ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyetinin, Türkiye Büyük Millet Meclisinin parlamenter sistemiyle sürdürülecek olan Cumhuriyet rejminin devamlılığıdır. Bu rejimde bağımsız yargı, herkesin için eşit yurttaşlık ilkesi üzerinden çalışır. Evrensel insan hakları kararnamesine sadık kalır. Kimsenin küçük çocuğunun bedenine ve aşına göz dikmez. Olanı paylaşır. En önemlisi üreterek ileriye gider, gelişerek çoğalır. Bütün bu özgürlüklerin kısıtlandığı noktada, Atatürk'ün 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' sözünden yurtta savaş, cihanda savaş noktasına gelindi. Hemen sınırımızdaki insanlar, ülkesindeki savaştan kaçan mülteciler bile ülkemizden gitmek istiyor.

"DAHA ÇAĞDAŞ..."

Barışın ve gerçek özgürlüklerin ne kadar önemli olduğunu unutmadan biz varolan ülkemize sahip çıkacağız. Daha çağdaş, daima yenilerek ilerleyen, bilime dayalı, bağımsız yargıya, kuvvetler ayrığılı ilkesine emanet olarak gerçek demokrasiyi, yaşayan bir ülke olmaya devam edeceğiz. Yarın diye birşey var ve o yarınlar bizimdir" diye konuştu.

YORUM EKLE