Avukatlık Mesleği Hakkında Merak Edilenler

Avukat olabilmek için öncelikle üniversite sınavına girdikten sonra 4 yıllık (Yeni onaylanan Yargı reformu paketi ile birlikte artık 5 yıl olan) hukuk fakültelerinden birisini bitirmek gerekmektedir.

Öncelikli olarak belirtmek gerekir ki hukuk fakültesi, kazanması kadar bitirmesi de zor olan disiplin ve çalışma azmi gerektiren bir bölümdür. Çünkü kalın kitaplar, içtihatlar, doktrinler arasında sürekli bir  etkileşim içerisinde 4 sene boyunca istikrarlı bir şekilde çalışmayı gerektirir. Bu neden le okumayı ve çalışmayı sevmeyenlerin bu bölümü  bitirmeleri bir hayli zor olacaktır.

Hukuk eğitimini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra 1 sene avukatlık stajı ve bu stajın sonundaki mülakatın geçilmesi gerekmektedir.

Bu sürecinde başarılı bir şekilde geçilmesiyle birlikte kişi artık  avukatlık ruhsatnamesi almaya hak kazanır ve gerek kamuda gerekse de özel sektörde veya kendi bürosunu açarak avukatlık mesleğini icra edebilir.

AVUKATLARIN KAZANÇLARI:

Avukatlık serbest meslek olarak yapılabilen bir meslektir. Bu sebeple işin niteliğine göre davanın konusuna göre ve dava sonucuna göre avukatlık ücretleri değişiklik arz etmektedir. Ancak bu kısım serbest çalışan avukatlar içindir.

Bir Avukatın yanında işe başlayan avukatlar için biz buna bağlı avukatlık diyoruz. Bu şekilde çalışan avukatların maaşları da çalıştıkları hukuk bürolarına göre, kıdemine göre ve o hukuk bürolarındaki patron avukatların inisiyatifine göre değişiklik göstermektedir.

Ama üzülerek söylemek gerekirse mesleğe yeni başlayan ve bağlı olarak çalışan avukatların bir çoğu asgari ücret düzeyince maaş almaktadır.

Avukatlık mesleği kutsal bir meslek olup başkalarının haklarını savunmayı ve müvekkilin dertleriyle ister istemez dertlenmeyi gerektirir.

Dolayısı ile sadece para için yapılacak bir meslek değildir. Bir kişiye kendisi dışında avukattan başka kimsenin savunma yapmasıda mümkün değildir.

Bu sebeple nasıl ki doktora gittiğinizde sizi iyileştirdiği için doktorunuzu seviyorsanız sizi savunduğu için de avukatınızı sevin..


Haçkalı Hukuk Bürosu | GMK Bulvarı 60/13 - Çankaya / Ankara - 05054460417

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar N. Emre Haçkalı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Avukat Bey - Telefon numarası ve adres yeterli olmamış bir de slogan paylaşsaydınız, barolar birliğine şikayet metninizi hazırlıyorum

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 14 Kasım 18:01

Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?