Sütçü İmam Yanlış Mı Yapmış?

Günümüzde sosyal medya rağbet görüyor. Değişik konularda birçok insan paylaşımda bulunuyor,yorumlar yapılıyor.Bu yönüyle güzel bir imkân.Bilgilenme ve belli konularda kamuoyu oluşturma imkânı sunuyor.Bazen, yorumlarda muhatapları kırıcı ifadeler kullanabiliyoruz.Ben bu hatayı çok sık yapıyorum maalesef.Ama,hatamı görüp kabul ediyorum.Gerekirse özür dileyip paylaşımı kaldırıyorum.Olgun insanlar,hatalarını kabul edip özür dilemesini bilen insanlardır.

Malum, bu günlerde Kudüs konusu gündemi işgal ediyor. Kudüs, Müslümanların ilk kıblesi olması ve Peygamber Efendimizin miraç öncesi uğradığı ve peygamberlere namaz kıldırdığı bir belde olması yönüyle de bizim için çok değerlidir. Ben Kudüs’ün işgal altında olmasını ve bir avuç Yahudi’nin 1.5 milyarlık İslâm aleminin gözü önünde Müslümanlara işkence edebiliyor olmasını İslâm aleminin ayıbı olarak görüyorum. İslâm aleminin şuurlanıp bir araya gelmesi durumunda o alçak Yahudi’leri tükürükleriyle boğacaklarına inanıyorum.Bu inancımın gereği olarak ta,bu konuda pasif kalmayı tercih eden ılımlı yorumlara çok kızıyorum.

Birkaç gün önce facebooktan arkadaşım olan, Kahramanmaraş merkezde ikamet eden,sevdiğim ve saydığım bir yazarımız Kudüs konusunda mealen şu yorumu yaptı. ” Arkadaşlar yakın zamanda Kuzey Kore Amerika’ya haddini bildirecek, sizde rahat bir nefes alacaksınız.” Saygı değer yazarımız İslâm aleminin önemli ve acil çözülmesi gereken sorununu gayrimüslim bir ülkeye havale ediyor, gayrimüslimden medet umuyor. Bu temenni elbette ki beni kızdırdı.Bende sinirlendim ve bu düşünceyi eleştirdim.Benimle aynı yönde birçok kişi bu düşünceye karşı çıktı.Sayın yazar,hata ettiğini kabul edip özür dileyeceğine kendisini eleştirenleri eleştirdi ve boş konuşmadığını, bir ayete dayandığını belirterek şu ayeti paylaştı.

Hac Suresi, 40. ayet: Onlar, yalnızca; "Rabbimiz Allah'tır" demelerinden dolayı, haksız yere yurtlarından sürgün edilip çıkarıldılar. Eğer Allah'ın, insanların kimini kimiyle defetmesi (yenilgiye uğratması) olmasaydı, manastırlar, kiliseler, havralar ve içinde Allah'ın isminin çokça anıldığı mescitler, muhakkak yıkılır giderdi. Allah Kendi (dini)ne yardım edenlere kesin olarak yardım eder. Şüphesiz Allah, güçlü olandır, Aziz olandır.

Bu ayetten, Müslümanların sorunlarını,gayrimüslimlere havale edebilecekleri anlamı çıkarılamaz.Cenabı Allah,Yüce kitabında Müslümanlara cihadı emrediyor.Bazı ayetler mealen şöyledir;

Tahrim Suresi, 9. ayet: Ey Peygamber, kafirlere ve münafıklara karşı cihad et ve onlara karşı 'sert ve caydırıcı' davran. Onların barınma yeri cehennemdir. Ne kötü bir dönüş yeridir o.

Muhammed Suresi, 7. ayet: Ey iman edenler, eğer siz Allah'a (Allah adına İslama ve Müslümanlara) yardım ederseniz, O da size yardım eder ve sizin ayaklarınızı sağlamlaştırır.

Bakara Suresi, 190. ayet: Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda savaşın, (ancak) aşırı gitmeyin. Elbette Allah aşırı gidenleri sevmez.

Nisa Suresi, 74. ayet: Öyleyse, dünya hayatına karşılık ahıreti satın alanlar, Allah yolunda savaşsınlar; kim Allah yolunda savaşırken, öldürülür ya da galip gelirse ona büyük bir ecir vereceğiz.

Nisa Suresi, 75. ayet: Size ne oluyor ki, Allah yolunda ve: "Rabbimiz, bizi halkı zalim olan bu ülkeden çıkar, bize Katından bir veli (koruyucu sahip) gönder, bize Katından bir yardım eden yolla" diyen erkekler, kadınlar ve çocuklardan zayıf bırakılmışlar adına savaşmıyorsunuz?

Bunlara benzer onlarca ayeti kerime var.Cenabı Allah Müslümanlara gerektiği zaman cihat etmelerini emrediyor.Bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz(SAV) şöyle buyuruyor; Sizden biriniz bir kötülüğü gördüğü zaman, onu eli ile değiştirsin, gücü yetmezse dili ile değiştirsin. Buna da gücüyetmezse kalbi ile buğzetsin. Bu imanın en zayıfıdır. (Hadis-i Şerif)

Ayeti kerimeler, hadisi şerifler ve tarihte yaşanan olayların tümü göz önüne alındığında Cenabı Allahın sünnetinin, kötülükleri önlemeyi Müslümanlara bir görev olarak verdiğini,Müslümanlar kötülükleri önleme ya da cihat konusunda ellerinden gelen her şeyi yapmalarına rağmen başarılı olamazlarsa yardım etmek olduğunu anlıyoruz.Bu gibi durumlarda Cenabı Allah dilerse bir kötülüğü gayrimüslimler eliyle de önlemektedir.O her şeye kadirdir.

Şimdi,Müslümanların İsrail eşkıyası konusunda,tüm imkanları seferber ederek onları Filistin’den atabilecek güçleri varken,pasif kalıp İsrail eşkıyasını ve onu koruyan Amerika’ya dersini Kuzey Kore’nin vereceğini beklemek aptallıktır.Böyle bir beklenti Cenabı Allah’ın sünnetine aykırıdır.

Bu sayın yazarın düşüncesine göre, Sütçü İmam Fransız alçağını öldürmekle yanlış yapmış. Fransız’ı öldürmek yerine onu pekala Almanlara ya da İngiliz’lere havale edebilirdi! Kahramanmaraşlılar boşuna silaha sarılıp kendilerini riske atmışlar! Böyle saçma bir düşünce olabilir mi? Düşüncenin saçma olduğu kesin. Daha saçma olanı bu yazarın kendini haklı görüp kendi düşüncesini savunması ve paylaşımını kaldırmamasıdır.

Yukarıda yazdığımız, Nisa Suresi 75.ayetinde Cenabı Allah,biz Müslümanlara, zalimlerin zulmü altında inleyen,insanları zulümden kurtarmamızı emrediyor.İslam alemi ise, bu emri görmezden geliyor.Dünyada 57 İslam ülkesi var.Bu ülkelerin toplam nüfusu yaklaşık 1.5 milyar.Maddi kaynakları ise ala bildiğine fazla.Bu nüfus ve maddi kaynaklar etkin kullanılabilse, hiçbir ülke bırakınız Müslümanlara işkence etmeyi yan gözle dahi bakamaz.İnşallah, o günler çok uzakta değil.İslam ülkelerine Kahramanmaraş’lıları harekete geçiren Sütçü İmam Benzeri bir lider aranıyor.İnşallah o günleri görmemiz yakındır.Biz Müslümanlara düşen görev, fert fert bu lidere destek olmaktır.Gerekirse malımızla canımızla, Müslümanlara yapılın zulümleri önleme ve ortadan kaldırmak için savaşmalıyız.Nasıl olsa bir gün öleceğiz.Ölümlerin en güzeli şehit olarak ölmektir.Ne diyor atamız Yavuz Sultan Selim, “ Cesareti ile yaşamayan,esareti ile ölür ”. Müslüman cesur olmak zorundadır.

Yüce Dinimizi göre, bir Müslüman’ın kendi itibarını koruması vaciptir. Bu gerçekten hareketle,İslam ülkeleri de itibarlarını korumak zorundadır.1.5 Milyarlık İslam alemi 8 milyonluk İsrailliyi Filistin topraklarına gömemiyorsa,bırakın gömmeyi seslerini çıkaramıyorlarsa tüm Müslümanlar rezilliği hakediyorlar.Bu rezalete bir an önce dur demek zorundayız.İnşallah o günleri görmemiz dileğiyle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kadir Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Büyükşehir Belediyesi'nin Elbistan çalışmaları yeterli mi?