Kur'an? Müzik?

3 yaşında kızım var, geçenler de televizyon da gitar çalan genci görünce; "Ben de büyüyünce bundan istiyorum" dedi. Daha ben; "Hay hay kızım" diyemeden annem "Boşver kızım onu, Kur'an oku sen" dedi. Tabii Kevser babaannesini çok sever, o aklında kaldı halâ sorduğum da "Kızım gitar çalacak mısın?" diye; "Ben Kur'an okuyacağım" diyor. İkisini birden yapabileceğini düşünmüyor.

Annemi tenzih ederek söylüyorum, gayette düşüncelidir. Ama o an birden kurduğu cümle çocuğun bilinçaltın da gitar, Kur'an karşıtıymış gibi artık!

Bence çok tehlikeli, dünyadan alıp götürüyorsun çocuğu, zaten ne için yaşıyoruz? Ahirette sana iyi gitar çalıyor musun? diye sormayacaklar gibisinden yakınıyorsunuz, duyabiliyorum. Öte dünya da böyle şeyler sormayacaklar evet, ama müziği kimin yarattığını iyi biliyorum. Müziği yaratan Allah, ezgileri kafamıza yükleyen Allah, İlâhi'lerin deryasında gözlerimizi dolduran Allah, sevgiyi, aşkı yaratan Allah. Aşkımızı yücelten müziği ne ara, nerede yasakladı? Müzik, dinleyip kendimize zarar vermediğimiz müddet, yararlı bir şeydir.

Kimi aşırı tarikatlar da görüyoruz hu Allah, diye diye korkunç biçim de zikir çekerken, dizlerini döve döve kızartanlar mı? Arkadaş ortamında kendi kafasına göre gitar çalan gençler mi günahkar? Tabii buna biz karar veremeyiz ama vücuda zarar vermenin çok net günah olduğunu biliyoruz. Müziğin günah olduğu nerede yazıyor? İlhâmı nereden alıyoruz, müziği nasıl yapıyoruz, ruhumuzdaki bu inceliği gayet tabii Allah yarattı... O'nun yarattığı bu dünyanın bütün güzellikleri bize bahşedildi. Bahşeddiği en büyük güzelliklerden biridir müzik, toplumun da dinamizmini belirler.

Kur'an'ın yüceliğinde, gitar çalarak büyüyecek kızım, böyle bir toplum hayalimle kapatayım konuyu da annem daha fazla kızmasın bana :)
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 2 yıl Önce

kardeşim belliki araştırmadan konuşuyorsun müziğin her türlüsünü Allah rasulü yasaklamıştır def bile yasaklanmıştır kaldı ki Allah (cc)sizi ibadetten alıkoyan şeylerden sakının denmiştir annenin yolu doğru sende o yolu takip et...

kaf
kaf - 2 yıl Önce

evet annelerin sözü dinlenmeli doğru yol KURANNN okuyarak buiunur

Ali İhsan Yinanç
Ali İhsan Yinanç - 2 yıl Önce

Adını ve soyadını gizleyenlerin, imla kurallarına uymadan isimleri bile küçük harf ile yorum yapanlar bana göre ya korkaktırlar. Ya da art niyetlidirler. Bu tür yorumların yayınlanmaması gerekir diye düşünüyorum. Din ve müzik konularında bilgisi olmayanların, şifreli yazı gönderenlerin yazıları yayınlanmasa daha iyi olur. Saygılarımla.

ali
ali - 2 yıl Önce

mustafa arkadaşımız ın yorumunu okudum yanlışlıkla begenmedimi onayladım özür dilerim

Merhaba
Merhaba - 2 ay Önce

Abi sen yorum yapanlara bakma hangi devirde yaşıyoruz hangi ayette gitar yasak müzik yasak diye yazıyor?