Elbistan İMKB'de 'Mol Günü' kutlandı

Elbistan İMKB Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ‘Dünya Mol Günü’ etkinlikleri kapsamında gençler, kimyanın tüm bilinmeyenlerini anlatırken, eğlenceli deneylerle de izleyenlere keyifli anlar yaşattılar.

Haber albümü için resme tıklayın

Kimya alanında büyük öneme sahip avagadro sayısı anısına, bu sayının öğrenilmesine ve öneminin anlaşılmasına katkı sağlamak adına her yıl tüm dünyada 10. ayın 23. günü kutlanan dünya mol günü Elbistan’da ilk defa İMKB Fen Lisesinde konferans salonunda kutlandı.

Elbistan Fen Lisesi Kimya Öğretmeni Güler Polat'ın koordinesinde kimya öğretmenleri ve 10. sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan dünya mol günü etkinliğine ilçe milli eğitim şube müdürleri Alparslan Ceren ve Bekir Dal ile okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte kimya alanı ve mol günü hakkında bilgilendirmeler yapılarak etkinlik sonunda mol pastası kesildi ve ikramlarda bulunuldu.

Etkinliğin koordinesini yapan kimya öğretmeni Güler Polat, dünya mol günü hakkında bilgi vererek şunları söyledi: "Her yıl dünyada Ekim ayının 23. Günü “Mol Günü“ olarak kutlanıyor. Bu tarihlerde olmasının sebebi Avogadro adındaki İtalyan bilim adamı Mol Hipotezi ile adını duyurmuş, çok küçük tanecik olan atomun daha kolay anlaşılır olması için “mol “ birimi kullanılmıştır. Kimyada atom, molekül ve iyonlar için 1 mol =6.02x10^23 tane tanecik olarak kabul edilir. Bu sayı Avogadro onuruna Avogadro Sayısı olarak bilinir. 6.02x10^23 sayısına ithafen 10. Ayın 23’ünde saat 6:02 de başlayıp 18:02 de biten Mol Gününü Elbistanda ilk defa Elbistan İMKB Fen Lisesi olarak kutladık.

Okul Müdürü Mikail Şahin’in destekleri ve katkılarıyla 10. Sınıf öğrencilerimizin güzel çalışmaları ve çabaları sonucunda kimya konusunda farkındalık yaratmayı amaçladık." diye konuştu.

Bu amaç doğrultusunda etkinlikte;

-Konferans salonu etkinlik için hazırlandı,

-Avogadro sayısı, balonlar ve çeşitli süslemelerle salon hazır hale getirildi.

-Mol sayısı ile ilgili röportaj yapıldı.

-Mol sayısı şarkısı oluşturuldu.

-Mol sayısı tiyatrosu yapıldı.

-Dünya mol günü hakkında bilgilendirmeler yapılarak hazırlanan bilgilendirme videoları izletildi.

Okul Müdürü Mikail Şahin ise yaptığı değerlendirmede dünyada her yıl 10. ayın 23. günü kutlanan dünya mol gününü Elbistan’da ilk defa Fen Lisesi olarak kutladıklarını ve bu kutlama ile öğrencilerin kimya alanına ilgilerini çekmeyi ve kimya dersi ile mol sayısı hakkında farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını ifade ederek, etkinliğin hazırlanmasında emek harcayan kimya öğretmenlerine ve 10. sınıf öğrencilerine teşekkür etti.

Şube müdürleri, okul müdürü ve müdür yardımcıları ile öğretmenler ve öğrenciler tarafından Avogadro pastası kesilerek çeşitli ikramlarla dünya mol günü etkinliği sona erdi.

24 Ekim 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?