Elbistan'da dünyanın en kaliteli mısırı üretiliyor

Elbistan’da son yıllarda çiftçilerin gözde ürünleri arasında yer alan cin mısırı, lezzeti ve patlama oranındaki yüksekliği sebebiyle yurt içi ve yurt dışında rağbet görüyor. Kahramanmaraş Ticaret Borsası Elbistan Temsilcisi İbrahim Alagöz, Elbistan’da üretilen 40 bin ton cin mısırın Türkiye’de yüzde 80 pazar payına sahip olduğunu, geriye kalan kısmın ise Arap ülkelerine pazarlandığını söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan'da üretilen cin mısırı iç piyasanın yanı sıra Arap ülkelerinde de rağbet görüyor.

Elbistan Ovası’nda 60 bin dönüm alanda üretimi yapılan cin mısırın hasadına başlandı. Aylardır verilen emek karşılığında 40 bin ton ürün rekoltesi bekleniyor.
Yaz aylarında hububat biçimi yapan biçerdöverler, şimdi harıl harıl mısır biçimi yapmaya başladı.

Hasadı ile birlikte alıcısı hazır bekleyen cin mısırı, iç piyasanın yanı sıra, başta İran olmak üzere Arap ülkelerine satılıyor.

Bölgesel iklimden kaynaklı lezzet ve yüzde 99’a kadar patlama oranına sahip cin mısırın yurt içi ve Arap ülkelerince de tercih edildiğini ifade eden Kahramanmaraş Ticaret Borsası Elbistan Temsilcisi İbrahim Alagöz, çiftçinin alternatif ürün olarak ekimine başladığı patlak mısırın, vazgeçilmez ürünler arasına girdiğini söyledi.

DÜNYANIN EN KALİTELİ MISIRI ELBİSTAN'DA

Elbistan’da 60 bin dönüm alanda patlak mısır ekildiğini belirten Alagöz; "Çiftçimizin alternatif ürün olarak ekmeye başladığı patlak mısır vazgeçilmez ürünler arasına girdi. Bölgemizde 60 bin dönüm alanda patlak mısır ekimi yapıldı. 40 bin ton civarında rekolte bekliyoruz. Elbistan’da üretilen mısır, dünyanın en kaliteli mısırları arasında yer alıyor. Patlama oranı yüzde 99’u buluyor. Bu yüzden çok fazla tercih ediliyor. Bölge çiftçisi firmalarla ön sözleşmeli veya serbest ekim yapıyor.

ARAP ÜLKELERİNE İHRAÇ

Sözleşmeli ekim yapanlar kilo fiyatı olarak 2 lira 35 kuruşa, serbest ekim yapanlar ise kilosunu 2 lira 60 kuruşa kadar satabiliyor. Türkiye’nin yıllık tüketimi 22 bin ile 25 bin ton arasındadır. Elbistan çiftçisi olarak Türkiye’nin patlak mısır ihtiyacının yüzde 80’ini karşılıyoruz. Geriye kalan ürünümüzü ise İran ve Arap ülkelerine ihraç ediyoruz” dedi.

Hasattan memnun olduklarını ifade eden Ahmet Özcan adlı çiftçi, bu yılki rekoltenin daha yüksek ve kaliteli olduğunu söyledi. Özcan; "20 yıldır tarımla uğraşıyorum, kazancının iyi olmasından dolayı 2008 yılından beri patlak mısır ekiyorum" diye konuştu.

19 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Kuzeyli - ""Kahramanmaraş'ımızın kuzey ilçeleri iş alanları ve istihdam bekliyor ""

İşsizliğe çözüm için iş alanları gerekli ,,

Saygılarımla

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 18:09Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?