Elbistan lahanası için coğrafi işaret çalışması başlatıldı

Elbistan’da ağırlığı ve insan sağlığına faydaları ile ön plana çıkan beyaz lahananın coğrafi işaret alması için çalışma başlatıldı.

Kenan Erginer
Kenan Erginer Tüm Haberleri

Elbistan'da üretilen ağırlığı ve insan sağlığına sağladığı faydalar ile öne çıkan beyaz lahananın coğrafi işaret alması için çalışma başlatıldı.

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) girişimleri ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KASÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Korkmaz’ın öncülüğünde lahana tarlalarından örnekler alındı. Yapılacak ölçüm ve değerlendirmeler sonucunda elde edilecek sonuçlarla birlikte coğrafi işaret için başvuru yapılacak.

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy çalışmalarla ilgili verdiği bilgide şunları söyledi; “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Elbistan lahanasının coğrafi işaret alması için işbirliğine gidiyoruz. Bilimsel araştırma yapıp Türkiye ve dünya çapında tanıtmaya çalışacağız. Coğrafi işaret aldığımız zaman, lahanamız farklı yerlerde de üretilmiş olsa adı ‘Elbistan lahanası’ olarak bilinecek.” 

Bilimsel araştırma yapmak üzere Elbistan’a giden (KASÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Korkmaz Elbistan’da yetiştirilen lahananın tanıtımı için katkı sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Prof. Korkmaz yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

"Elbistan’da üretilen Elbistan lahanasını tanıtmak için buradayız. Elbistan’da yetiştirilen lahana gerçekten kalite ve şekil anlamında üst düzey bir ürün. Üzerinde çalışmalar yapıp özelliklerini belirleyip ülkemize bildirmek kişilerin haberdar olması için buradayız. Ülkemizde Elbistan lahanasının varlığı diğer insanlar tarafından bilinecek ve kişilerin bilmeden tükettiği lahanayı Elbistan’da üretildiğini öğrenecek. Belki daha fazla talep olacağı için üretimin artmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Elbistan'da üretilen lahanalardan örnekler alınacak gerekli testler ölçümler analizler yapılacak bir rapor oluşturularak başvuru yapılacak. Başvurunun kabul edilmesi halinde de coğrafi işaret alınıyor” ifadelerini kullandı.

Tarlasından alınan numuneler ile ölçüm yapılacak olan Ali Rıza Davuloğlu adlı çiftçi de 1994 yılından bu yana lahana ürettiğini belirterek; “15 dönümlük alanda lahana yetiştiriyorum bu sene verim güzel, ama fiyat düşük. Ürettiğim lahanaların ağırlıkları 42,5 kilograma kadar çıkıyor. Şu an tam olgunlaşmadığı için 20-30 kilogram arası değişiyor. Coğrafi işaret alınmasıyla lahanamız bilinir hale geçek ve belki de kazancımız artacaktır” diye konuştu.

16 Ekim 2019 - Yaşam

Muhabir Kenan Erginer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?