Elbistan Belediyesi, İftar müjdecisi Osmanlı geleneğine son verdi

Elbistan'da Osmanlı döneminden bu yana ramazan aylarında kesintisiz olarak sürdürülegelen iftarın habercisi top atışı geleneği, Elbistan Belediyesi tarafından sona erdirildi.

Kenan Erginer
Kenan Erginer Tüm Haberleri

İftar topu, akşam ezanının okunmasıyla birlikte atılır. Atılan top, iftar vaktini müjdeler. Elbistan'da ise osmanlı döneminden bu yana iftar ve imsak vakti atılan top, Elbistan Belediyesi tarafından sona erdirildi.

Top atılmadan oruçlarını açmayan eskiler de, çağa ayak uydurarak televizyonlardan ezanı takip ediyor.

OSMANLI GELENEĞİ

İftar ve sahur topu uygulaması 1800'lü yıllarda Osmanlı döneminde başladı. İftar topu geleneği halen bir çok yerde sürüyor. Direl Osmanlı dönemindeki gibi top atılmasa da ses bombası ile gelenek devam ettiriliyor.

ELBİSTAN FARKLIYDI

Elbistan'da ise diğer yerlerden farklı olacak şekilde hem iftar hem de imsakta top atışı yapılırdı.

Bu namlı ses günümüze kadar duyulageldi. Bu ramazan ise o tüyler ürpertici ritmi maalesef duyamıyoruz. Elbistan Belediyesi'nin vatandaşların sevdiği bu osmanlı uygulamasına neden son verdiği ise bilinmiyor.

VATANDAŞ İSTİYOR

Elbistan'daki vatandaşlar ise bu geleneğe kimsenin son vermeye hakkının olmadığını söyleyerek, top atışı uygulamasının tekrar hayata geçirilmesini istiyor.

13 Mayıs 2019 - Gündem

Muhabir Kenan Erginer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

A.deren - Seçimi Abdullah PAYSOY kazanmış olsa idi ilk içraatlarıda belediye işçilerinden bir bölümünü işten çıkartsa bir bölümünü siz Durmuş Küçüğün adamısınız diyerek çöpte te veya başka işlerde çalıştırsa idi ramazan ayında ramazan çadırını kaldırsa iftar saati top atışını yasaklasa belediye memurlarının aylık yemek parasını ve aylık denge maaşlarında kesintiye gitse idi AKP vatandaşlar ne düşünürdü acaba ? varmı cevap verecek AKP li arkadaşlarımız ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Mayıs 17:01
03

Muhsin - Caddelerde boy boy reklam panolarına resimler için para harcamayı bıraksınlar

Belirli gün ve hafta kutlaması bahanesiyle boy boy belediye başkanının resmini kaldırsınlar

Top patlasın ki ramazan olduğunu anlayalım

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 22:58
04

Elbistanlı - @Elbistan 02 nolu yoruma cevabı: Çok güzel şeyler göreceksin ama sizingibilere deymez

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mayıs 03:52


Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?