Tarım işçisinin yevmiyesi 60 TL oldu

Elbistan’da tarım işçileri ile işverenler arasında yapılan müzakereler sonucunda yevmiyelere 10 TL zam yapıldı. Yüzde yirmi oranındaki zammın ardından bir günlük yevmiye 60 TL olarak belirlendi.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan'daki tarım alanında çalışacak işçilerin yevmiyelerinin belirlenmesi için işçi temsilcileri ile işverenler bir araya geldi.

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut’un arabuluculuğunda yapılan görüşmelerde, işçi temsilcileri yevmiyelerin 65 tl olmasını isterlerken, işverenler ise tarım girdilerinin arttığını belirterek, istenilen rakamı yüksek buldular.

Yapılan müzakerelerin ardından geçen yıl uygulanan yevmiyelere10 tl zam yapıldı. Buna göre tarım işçilerinin bir günlük yevmiyesi 50 tl’den 60 tl’ye yükseltildi.
Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut işçi ve işveren arasında orta yolu bulduklarını söyledi.

Bulut yaptığı açıklamada: "Her yıl olduğu gibi bu yılki tarım sezonunda da işçi ve işveren arasında köprü vazifesini başarılı bir şekilde yaptık. Tarımda girdiler oldukça yüksek. Çiftçilerimiz içi yevmiyelerinin belirlenmesinde girdilerin baz alınmasını talep ediyor.

Diğer yandan işçilerimiz de alım gücünün düştüğünü ifade ederek yüksek oranda zam yapılmasını istedi. Yaptığımız müzakereler sonucunda her iki tarafın da taleplerini dinleyerek yine orta yolu bulduk. Geçen yıl 50 tl alan işçilerimize yüzde 20 oranında artış yaparak, bir günlük yevmiyeyi 60 tl olarak belirledik. Kazasız belasız bir sezon diliyorum" ifadelerini kullandı.

İşveren temsilcilerinden Hüseyin Aktaş’ta yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tarım işçilerimize daha fazla zam yapmak isterdik ancak tarımdaki girdilerin yüksekliği maalesef çalışanlara da yansıyor. Yüzde 20 oranındaki artışın orta yol olduğunu düşünüyorum. Hayırlı olsun”

İşçi temsilcilerinden Nusret Genç’te kendilerinin 65 tl istemelerine karşın, işverenlerin maliyetlerin yüksekliğini öne sürerek 58 tl de ısrar ettiklerini, yapılan görüşmeler neticesinde 60 tl’de karar kılındığını söyledi.

Genç: "Hepimizin durumu ortada. Onun için çok fazla ısrarcı olmadık. Amacımız herkesin kazanması ve memnun olmasıdır. İnşallah çiftçilerimizin daha fazla kazanacakları günler gelir, biz de o zaman biraz daha fazla isteriz. Sonuç hepimize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

29 Nisan 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?