Başkan Ahmet Tıraş İftiralara detaylarıyla cevap verdi

CHP K.Maraş Milletvekili Ali Öztunç'un "Elbistan Belediyesi bazı esnaflara hiçbir neden gösterilmeden tahliye yönünde tebligat gönderdi" iddialarına Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş kapsamlı bir cevap verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük'ün ihracından sonra başkanlık görevini üstlenen Ahmet Tıraş, CHP K.Maraş Milletvekili Ali Öztunç'un meclis kürsüsünde "Elbistan Belediyesi bazı esnaflara hiçbir neden gösterilmeden tahliye yönünde tebligat gönderdi" şeklinde yaptığı açıklamayı iftira olarak değerlendirdi.

"TAMAMIYLA İFTİRA, KİRLİ BİR SEÇİM KAMPANYASI"

Elbistan Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Tıraş, Ali Öztunç'un bu açıklamalarını olayı çarpıtarak anlattığını ve iftira attığını söyledi.

Tıraş yaptığı açıklamada; "Belediyemiz CHP Milletvekili Ali Öztunç'un dediği gibi hiç bir esnafı perişan etmemiştir. Konuyla bizzat ilgileniyorum. Belediyemize ait işyerleri var. Buralar ihaleyle vatandaşlara kiraya veriliyor. Fakat bizden önceki dönemlerde bu işyerleri değerinin çok çok altında kiraya verilmiş. Hatta buda yetmemiş gibi, burayı kiralayanlar üçüncü bir şahısa aldığı kira bedelinin 30 katı 40 katı bedelle usulsüz bir şekilde kiralamış. Biz bu usulsüzlüğün önüne geçeceğiz" dedi.

İŞTE TÜM DETAYLAR

Elbistan Belediyesine ait bir çok işyeri bulunuyor. Bu işyerleri vatandaşlara ihale usulüyle kiralanıyor. Usulsüzlüğün yaşandığı nokta ise kira bedelleri ve buraların üçüncü kişilere bedelinin çok üstünde kiralanması.

Elbistan Belediyesine ait, 6 ve 12 nolu işyeri, tek bir kişi tarafından 3 yıllığına 8.000 TL'ye kiralanmış. Buna göre tek bir işyeri aylık 113 TL'ye kiralanmış.

Toplam'da 16 tane mülkü bulunan Elbistan Belediyesinin 14 mülkü işyeri olarak vatandaşa toplamda 70.000 TL edecek şekilde kiralanmış.

USULSÜZLÜK ORTADA

Elbistan'da eski bir işmerkezinde bile basit bir ofis kirasının aylık 500 TL'den aşağı olmadığı düşünüldüğü zaman, Elbistan Belediyesine ait, vatandaşların sıklıkla kullandığı mekanların komik rakamlara kiralanması usulsüzlüğü gözler önüne seriyor. Ayrıca bu işyerleri çok düşük bedellerle kiralandığı gibi başka bir usulsüzlükle üçüncü şahışlara 40.000 TL'ye kiralanmış.

PEKİ NE YAPILACAK?

Başkan Vekili Ahmet Tıraş'ın açıklamalarına göre Belediyeye ait mülkler tekrardan değerince kiraya verilmek için ihaleye çıkacak. Bu tarihe kadar hiç bir esnaf işyerinden çıkartılmayacak. Mülklerde bulunan esnaflar dilerse işyerlerini kiralamak için ihaleye katılabilecek.

ELBİSTAN BELEDİYESİNE AİT MÜLKLER VE DAHA ÖNCEKİ USULSÜZ KİRA BEDELLERİ

6 ve 12 nolu mük, 1 kişiye 3 yıllığına 7.982 TL bedelle kiralanmış.

15 nolu mülk, 1 kişiye 3 yıllığına 7.634 TL bedelle kiralanmış.

7 nolu mülk, 1 kişiye 3 yıllığına 3.991 TL bedelle kiralanmış.

6 nolu mülk, 1 kişiye 3 yıllığına 3.991 TL bedelle kiralanmış.

11 nolu mülk, 1 kişiye 3 yıllığına 3.991 TL bedelle kiralanmış.

14 ve 16 nolu mülk, 1 kişiye 3 yıllığına 12.669 TL bedelle kiralanmış.

4 nolu mülk, 1 kişiye 3 yıllığına 4.164 TL bedelle kiralanmış.

13 nolu mülk, 1 kişiye 3 yıllığına 3.991 TL bedelle kiralanmış.

2 nolu mülk, 1 kişiye 3 yıllığına 7.634 TL bedelle kiralanmış.

1,3 ve 5 nolu mülk, 1 kişiye 3 yıllığına 14.457 TL bedelle kiralanmış.

Belediyeye ait 8 ve 9 nolu mülker ise boş durumda.

40 YILLIĞINA KİRALAMIŞ!

Yukaridaki tabloda bazı işyerlerinin yaklaşık 40 yıldır aynı kişilerde olduğu açıklandı.

Yukarıda bahse konu olan mülklerin bir çoğu üçüncü şahışlara usulsüz bir şekilde tekrar kiralanmış. Ayrıca yukarıda yazılı olan bedeller Elbistan Belediyesine ödenmemiş.

ALİ ÖZTUNÇ'UN AMACI NE?

Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş "Vekil Ali Öztunç'un amacı ne bilmiyoruz ama durum bu şekilde, bu olayı çarpıtarak sanki Belediyemiz esnaflara zulmediyormuş gibi göstermesi akıl mantık işi değil. Keşke konuştuğu şeyleri önce araştırsa öyle konuşsa. Öztunç araştırma zahmetine girip yukardaki konuları araştırsaydı böyle bir açıklama yapma zahmetine girmezdi" dedi.

11 Ocak 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Emre - Bu kiralamaları yaparken encümen değilmiydiniz o zaman ne işe yarıyorsunuz encümenin elinin altından geçmiyorum mu imza şimdi neyin savunması. Yedinizla memleketi yediniz yandaşa peşkeş çeke çeke ne din var sizde ne iman.

Yanıtla . 4Beğen 11 Ocak 13:11
01

Elbistanlı82 - Ula elbistanı sattınız bitirdiniz dininize kitabınıza öbür tarafta bunların hesabını vereceksiniz

Yanıtla . 11Beğen 11 Ocak 01:30

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (530) 018 33 46
Reklam bilgi

Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?