2018 Yılında 196 tane kemoterapi hastasına hizmet verildi

Elbistan Devlet Hastanesi 2018 yılında 196 tane kemoterapi hastasına 'palyatif servis' hizmeti verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan Devlet Hastanesi'nden yapılan açıklamada; "Kanser hastalarına kemoterapi tedavisinin devamını da sağlamaktayız. Örneğin üst merkezde meme kanseri almiş çok sayıda hastalanmız tedavisinin devamını hastanemiz palyatif serviste yapılmakta. Bu amaçla hastalarımızın tedavi protokolleri ile dahiliye polikliniğine başvurmaları yeterli olacaktır. 2018 yılında bu hizmeti 196 hastaya sağladık" denildi.

ELBİSTAN DEVLET HASTANESİ PALYATİF SERVIS AMACI

Elbistan Devlet Hastanesi tarafından hizmet hakkında verilen detaylı bilgi ise şu şekilde;

Günümüzde kronik ve yaşamı tehdit edici ya da tedavisi mümkün olmayan hastalığa sahip bireylerin sayısında hızlı bir artış olması ve sağlık profesyonellerinin bu hastaların nitelikli bakımlarına yönelik ilgilerinin artması palyatif bakımın yeni bir disiplin olmasına rağmen tıbbın diğer alanları içinde hızlı bir şekilde yer almasını sağlamıştır.

Dünya Sağlık Örgütü 1990 yılında palyatif bakımı "Hastalığı ortadan kaldıran tedavilere yanıt vermeyen hastalara verilen aktif ve bütüncül bakımdır" şeklinde tanımlarken, 2002 yılında 'yaşamı tehdit edici hastalıklara eşlik eden sorunlar yaşayan hasta ve ailelerin, fiziksel, psikososyal ve manevi (spiritüel) problemlerini erken tanılama, değerlendirme, tedavi ederek acı çekmelerini azaltma ya da önleme ve böylece yaşam kalitelerini artırma amacı olan bir yaklaşım' olarak tanımlamıştır.

Palyatif bakımın amacı, hastaların ağrı ve diğer semptomlarının giderilmesi, beslenme desteği, psikolojik ve sosyal destek, hasta konforunun sağlanması ve bakımı, hasta ve ailesinin eğitimi ile hastanın fonksiyonel durumunun artınlmasına odaklı olup, disiplinlerarası bir ekiple bu hizmetin sunulmasıdır.

Bu süreçte hastaların ve ailelerinin yaşam kalitelerinin artırılması temel hedeftir.

Palyatif bakım; hastaya tanı konulduğu andan itibaren başlamakta, ölüme kadar küratif tedavi ile birlikte devam etmekte, ölüm sonrası yas sürecinde aile ve diğer bakım vericileri destekleyen bir bakımla sona ermektedir.

Terminal döneme yaklaşan hastalarda palyatif bakım ihtiyacı artmaktadır. Hastanın ölümünden sonra aile üyelerinin ve yakınlarının yas sürecinde desteklenmesi de önemlidir.

Sonuç olarak palyatif bakım bir insanlık hakkıdır ve tüm hastalann bu hizmete erişimi sağlanmalıdır.

Hastalarda yaşam kalitesinin arttırılması, semptomların giderilmesi, hasta ve yakınlarının insanlık onuruna yakışır şekilde desteklenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle 2009 yılında kanser hastalarının ve yakınlarının sadece terminal dönemde değil tedavinin devam ettiği süre boyunca da yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla ülkemizde palyatif servis hizmeti giderek artmaktadır.

Elbistan Devlet Hastanesi olarak palyatif servis hizmetini halkımıza en üst duzeyde vermeye çalışmaktayız.

30 Ekim 2018 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (530) 018 33 46
Reklam bilgi

Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?