Ailelerin özel okulları seçerken dikkat etmesi gerekenler

Aileler ‘Çocuğum daha iyi eğitim alsın’ diyerek özel okulu tercih ediyor. Peki okul seçerken hangi kriterleri dikkate almak gerekiyor?

Kenan Erginer
Kenan Erginer Tüm Haberleri

Bir yandan TEOG yerleştirmelerinde yaşanan sorunlar, açıkta kalan öğrencilere seçenek olarak meslek, imam hatip ya da açık lise seçeneğinin sunulması bir yandan da “iyi eğitim” kaygısı son iki yıldır ailelerin geçmiş yıllara göre daha fazla özel okulları tercih etmelerine yol açıyor.

Üstelik birçok aile özel okul için harcamalarından büyük fedakârlık yapıyor ve kredi kullanmak zorunda kalıyor. Tercihlerini özel okuldan yana kullanmak isteyen aileler için Türkiye Özel Okullar Birliği Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Cem Gülan’a okul seçiminde dikkate alınması gereken kriterleri sorduk.

Ailelerin çocukları için okul seçerken bir hizmet ya da mal alırken harcadığından daha fazla emek ve zaman ayırmaları gerektiğini söyleyen Gülan, şöyle konuşuyor:

ÖNCE BAŞARI VE ÜCRET DİKKATE ALINIYOR

“Peki bu emek ve zamanı harcıyor muyuz? Bu soruya genellikle verilecek cevap ‘hayır’ oluyor. Seçimler ya okulun başarısına ya da ailenin ekonomik durumuna göre yapılıyor. Aile önce okulun ortaöğretim ve yükseköğretime geçişteki başarısını ardından da ücretini soruyor. Bu iki cevap kendileri için uygunsa çocuklarını okula yazdırıyorlar. Oysa ilk sormamız gereken soru okulun çocuğunuza ne kadar uygun olduğu ve seçimi yapabilecek olsalar onların bu okulu tercih edip etmeyeceği olmalı. Doğru okul seçimini yapabilmek için önce çocuğunuzu iyi tanımanız, yeteneklerini bilmeniz gerekiyor.”

ÖĞRENCİ SAYISI 1 MİLYONU AŞTI

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları’nın son açıklamasına göre 2014- 2015 senesinde özel okulda okuyan öğrenci sayısı 778 bin 235 iken, 2015-2016 öğretim yılında bu sayı 1 milyon 150 bin oldu.

8 BİN 316 OKUL VAR

MEB verilerine göre Türkiye genelinde 8 bin 316 özel okul bulunuyor. Bunların 8 bin 224’ü özel Türk okulu, 12’si özel yabancı okul, 63’ü özel azınlık okulu, 17’si ise özel milletlerarası okul.

OKUL SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR

 Okulun sahibi veya temsilcisi ya da müdürü için ilk sırada çocuk, çocuğun sağlığı ve mutluluğu mu yoksa başarı mı geliyor?

Okulda tüm çocuklara eşit ve adil davranılıyor mu?

Okulun eğitim felsefesi size uyuyor mu?

Bu okul çocuğunuzun gerçek kapasitesini ortaya çıkarabilecek mi? Bu konuda tecrübeleri nedir ve ne vaat ediyorlar?

Okul çocuğunuza zarar vermeden kapasitesinin en üst noktasına taşıyabilecek mi?

Okul çocuğunuzun yeteneklerini ortaya çıkaracak bilgi ve birikime sahip mi? Bu konuda ne gibi yöntemler uyguluyorlar?

Okuldaki öğretmenler ve çalışanlar güler yüzlü ve dikkatliler mi?

Okul yönetimi yenilikleri takip ediyor mu? Personelini hizmet içi eğitimlerle yetiştiriyor mu?

Öğrenciler için sağlıklı ölçme ve değerlendirme yöntemleri uygulanıyor mu?

Okulda yeterli derecede seçmeli ders var mı ve gerçek anlamda seçme özgürlüğü sunuluyor mu?

Hangi yabancı dillerde eğitim var ve hangi sınıfta başlıyor? Öğrenci okul içinde öğrendiği yabancı dili kullanma ortamı buluyor mu?

Okulda yabancı öğretmen var mı?

Okul teknolojik yenilikleri takip ediyor mu?

Okulda yeterli laboratuvar var mı? Öğrenciye yeterli deney imkânı ve deneyerek öğrenme şansı sunuluyor mu?

Okulda spor yapabilecek donanım var mı?

Sınıflar rahat ve sağlıklı mı?

Tuvaletler kullanışlı ve temiz mi?

Okul genel olarak temiz ve hijyenik mi?

Okulun güvenlik önlemleri yerinde ve yeterli mi?

Servis hizmetleri güvenilir ve temiz araçlarla sunuluyor mu? Ekonomik mi?

Okulda sağlık ve revir hizmetleri yeterli mi? Doktoru ve hemşiresi var mı?

Okulda yemek imkânı sunuluyor mu? Sağlıklı, kaliteli ve ekonomik mi?

Okulun binası sağlam ve depreme dayanıklı mı? Yangına karşı önlemler alınmış mı?

Okul ücret konusunda geleceğe yönelik artış oranlarıyla ilgili dürüst ve tatmin edici beyanda bulunuyor mu?

ÇOCUĞUNUZ BİRİNCİ SINIFA BAŞLAMAYA HAZIR MI?

Eğitimi 4+4+4 olarak kesintili ama zorunlu 12 yıla çıkaran yasaya göre Milli Eğitim Bakanığı (MEB) okulların açıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran tüm çocukları otomatik olarak ikamet adresine göre birinci sınıfa kaydediyor.

Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklar velisinin yazılı izniyle okula başlayabiliyor. Ancak çocuğunuzu 66 ayını doldurduğu halde okul olgunluğuna eriştiğini düşünmüyorsanız okula göndermek zorunda değilsiniz.

66, 67 ve 68 aylık çocukların aileleri okula dilekçe vererek bir yıl erteleyebilir, 69, 70 ve 71 aylık çocukların velileri ise sağlık raporu almak zorunda.

OKUL OLGUNLUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Uzmanlar okul olgunluğuna erişmeyen çocukların okula başlatılmasını hatalı buluyor ve aileleri çocuklarının okul olgunluğunda olup olmadığına dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

Okul olgunluğunun nasıl anlaşıldığıyla ilgili Prof. Dr. Ayla Oktay, “Çocuğunuz okul olgunluğunda mı sorusunun yanıtını bulmak için şu soruların yanıtlarını aramak gerekiyor: Başladığı bir işi uygun şekilde tamamlayabiliyor mu? Çocuk kendi başına 20 dakika bir etkinlikle uğraşıyor mu? Ailesi olmadan yabancı bir yetişkinle rahatça kalabiliyor mu? Kendine ait yemek yemek, giyinmek, tuvalete gitmek, el yıkamak gibi işleri yapabiliyor mu? Diğer çocuklarla olumlu ilişkiler kurabiliyor mu? Renkler, sayılar, seslerle ilgili sorulara uygun cevaplar verebiliyor mu? Kendini rahatça ifade edebiliyor mu?” diyor.

Prof. Dr. Ali Baykal da okul olgunluğunu çocuklarımızı gözlemleyerek öğrenebileceğimizi söyleyerek şu soruların yanıtlarını aramanız gerektiğini vurguluyor: “Fiziksel varlığını bağımsız sürdürebiliyor mu? Yorulunca dinlenmeye, acıkınca doymaya yönelebiliyor mu? Çantasını taşıyabiliyor mu? Kalem, makas, çatal-kaşık tutabiliyor mu? İşbirliği yapabiliyor mu? Akranlarıyla ilişki kurabiliyor mu? Kurallı oyunlar oynayabiliyor mu? İnsanlarla tanışma ve yardımlaşma davranışları gelişmiş mi? Sorunlar karşısındaki tepkilerinde saldırganlık ve çekingenlik kutupları arasında koşullara uygun kıvamı tutturabiliyor mu? Dikkatini sürdürebiliyor, dağılınca toparlayabiliyor mu? Bir olayı, bir öyküyü anlatabiliyor mu? Anlatılanları anlayabiliyor mu?”

05 Tem 2018 - 12:43 - Eğitim

Muhabir Kenan Erginer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Olay editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Olay değil haberi geçen ajanstır.
Anket Bugün genel seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?