KPSS Şartı Yok! Kamuya 33 Bin Personel Alınacak!

Kamu kurumları veya kamu kuruluşları bünyelerindeki memur personel eksikliğini karşılamak üzere farklı pozisyonlarda memur personel alacaklar. İşte alım yapacak kurumlar şöyledir.

Büyütmek için resme tıklayın

Birçok KamuKurumu veya Kamu Kuruluşu memur personel elımı yapıyorlar. Kurumlar bünyelerindeki çalışan memur personel eksikliği için sürekli olarak duyurular yapmaktadırlar. Duyurular Devlet Personel Başkanlığı, Resmi gazete veya kurumların kendi internet sayalarından yapılmaktadır. Şu anda aktif alım yapan kurumlar farklı bölgelerde ve farklı alanlarda toplamda 32 bin 700 kişilik kadro ile memur personel alımı yapmaktadırlar.

ADAYLARDAN HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Kamuya girecek adaylar kurumların belirlediği şartların tamamının taşımak zorundadırlar. Kurumlar yayımladıkları ilanlar da mutlaka alım şartlarını belirtmektedir. Buna göre kamuya girecek adaylar mutlaka, 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşıyor olmak, Herhangi bir sağlık problemi veya rahatsızlığı olmamak, görevini yapmasına engel olabilecek durum olmamak, erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi bulunmamak, Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak, alım yapılacak kadro seviyesine göre ilanda belirtilen eğitim şartını taşımak gibinitelikleri mutlaka taşımak zorundadırlar.

KPSS'Lİ MEMUR ALIMLARI:

Kurumların bir çoğu alımlarında Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aramaktadırlar. Kurumlar adaylardan genellikle, 2016 veya 2017 yıllarında ÖSYM tarafından yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından En az 50 puan almış olmak şartı arıyorlar. Kurumların bazıları Taban Puanını 50 olarak, bazıları 60 ve bazı kurumlar ise 70 olarak belirlemektedirler. Adaylar kurumların belirlediği taban puanı taşımak zorundadırlar. Buna göre Lise mezunu alımlarda adaylardan KPSSP94, önlisans mezunu alımlarda KPSSP93 ve Lisans mezunu alımlarda KPSSP3 puan türünden puan şartı aranır.

KPSS'SİZ PERSONEL ALIMLARI:

Kamu kurumlarının bazıları adaylardan KPSS şartı arasada bazı kurumlar ile alım esnasında adaylardan KPSS şartı aramıyorlar. özllikle TÜBİTAK, bazı belediyeler, Milli Savunma Bakanlığı, Askeri Personel alımlarında, Dışişleri Bakanlığının 30 Memur alımında ve bazı diğer kurumlar adaylardan Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aramıyor. Adaylar aşağıdaki tablo sayesinde bunlara ulaşabilirler.

GİRİŞ SINAVI:

Kamuya alım yapan kurumlar adayların KPSS puan sırasına bakarak adaylara sözlü ve/veya yazılı veya uygulamalı sınav yapmaktadır. Adaylar başvurularını gerçekleştirdikten sonra kurum tarafından incelenen ve KPSs puan sırasına giren adayların listesi kurum tarafından sınav öncesi yayımlanmaktadır. Bu duyuruda kimlerin sınava girmeye hak kazandığı, sınavın yeri, adresi ve saati bildirilmektedir.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Kamuya başvurular, kurumların belirlediği tarihler içerisinde yapılması gerekmektedir. Kamu kurumu veya Kamu Kuruluşu ilanın da başvuu başlangıç tarihini ve başvuru bitiş tarihini belirtmektedir. Elektronik ortamda yapılan başvurularda genellikle başvurular son başvuru günü 24:00 a kadar yapılması gerekmektedir. Şahsen veya posta yolu ile yapılan başvurular ise, Son Başvuru günü en geç Mesai saati bitimine kadar yapılması gerekmektedir.

HANGİ KURUMLAR KAMUYA ALIM YAPIYOR?

Kamu kurumları alımlarına devam ediyor. Şu anda akitf olan ve alımlarına devam eden kurumların hepsini bir araya getirdik ve sizlere sunuyoruz. Aşağıdaki veriğimiz tablo sayesinde kamuya alım yapan kurumlara ulaşabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Milli Savunma Bakanlığı KPSS'siz 24.000 kişi alacak.

Çaykur KPSS'li 4 kişi alacak

ÇSGB KPSS'li 80 kişi alacak

Adalet Bakanlığı 4000 kişi alacak

Hazine Müsteşarlığı KPSS'li 18 kişi alacak

BOTAŞ 112 kişi alacak

Ekonomi Bakanlığı 30 kişi alacak

Dışişleri Bakanlığı KPSS'siz 30 kişi alacak

Orman Genel Müdürlüğü KPSS'li 125 kişi alacak

Danıştay KPSS'li 17 kişi alacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 425 kişi alacak

TBMM KPSS'li 192 kişi alacak

17 Ekim 2017 - Personel Alımları


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?