Mahir Ünal Kent Müzesinde incelemelerde bulundu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Elbistan ilçesinde yapımı devam eden Kent Müzesi restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Ünal, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İlker Çitil, Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı ile birlikte Elbistan ilçesinde restorasyon çalışması devam eden Kent Müzesibinası inceledi.

Yapılan çalışamlar hakkında bilgi alan Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamasında şunları söyledi: "Elbistanla ilgili hayal ettiğimiz şeylerden bir tanesi eski hükümet konağının bir şehir müzesine dönüşmesiydi. Hemen yanına da kendi mimarimize uygun bir hükümet konağı yapmaktı. Şehir müzesi ile hükümet konağının arasını da güzel bir park haline getirmek istiyorduk. Büyük oranda bu isteğimiz gerçekleşti. Hükümet konağımız tamamlandı. Şehir müzesi de tadilattan geçiriliyor." dedi.

Ünal, "Tadilat sırasında gördüğümüz bir durum var. İyi ki tadilata başlanmış çünkü bina çökmek üzereyken tam zamanında müdahale etmişiz. Çelik kolonlarla binayı güvenlik kontrolü altına alıyoruz. Binanın tadilatı bittiğinde tefrişat başlayacak. Sergileyeceğimiz ürünlerin planlaması yapılacak. Buradaki amacımız şu, bu şehirde yaşayan bir çocuk, bu müzeyi ziyarete geldiğinde yaşadığı şehrin tarihine dair bir bilinç, bir şuur zihninde oluşturmak. Bu şekilde müzeden çıkmasını sağlamaktır. Bu şehirde yaşamış insanlar, Dulkadiroğullarından, Alamut devrinden bilgisi olacak. Yavuz Sultan Selim'in annesi Elbistanlıdır. Yavuz Sultan Selim'in dayısı Elbistan'da yaşadı. Burada okuyan ve eğitim alan bir çocuğun Sitti Mükrime Hatun'u tanıması gerekir. Fatih Sultan Mehmet'i Elbistan'ın damadı olarak tanıması gerekir. Aynı zaman da Saray mutfağını tanıması gerekir. Bir insan bu şehir müzesini gezdiğinde ait olduğu şehri tanıyacak, kendisini tanıyacak ve bir tarih şuuru oluşacak. Amacımız bu." diye konuştu.

11 Şubat 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?