Elbistan'ın Beklentilerini Ankara'ya Taşıdı

Ziraat Odası Başkanı Memet Ali Bulut, Elbistan ovasındaki barajların ve göletlerin biran önce yapılarak kıraç arazilerin sulu tarıma geçirilmesini talep etti.

Bulut, Elbistan ovasının sıkıntılarını ve isteklerini Ankara'ya taşıdı. Başkan Bulut, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal başta olmak üzere bölge milletvekillerine ilçenin ihtiyaçlarını belirten bir dosya sundu. Başkan Bulut, yaptığı görüşme ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Türkiye geride bıraktığımız yıl içerisinde en kurak dönemini yaşadı. Kış ve ilkbahar aylarında beklenen yağışın düşmemesi, ülke çapında su sıkıntısı yaşanmasına neden oldu. Türkiye’nin dördüncü büyük ovası olan Elbistan’ın 3 büyük barajlarının ve göletlerinin biran önce yapılarak 2 milyon 546 bin 530 dekar arazinin sulu tarıma geçirilmesi gerekiyor. Bölgemizde 750 civarında yer altı sulama kuyusu bulunmaktadır. Çiftçilerimiz elektrik faturalarını ödemekte zorlanmaktalar. Bu çiftçilerimize en azından bir kolaylık sağlanmalıdır. 3 büyük barajımız ve göletlerimiz yapılmadığından kıraç arazide çiftçilik yaptığımız için girdiler karşısında gelir, giderleri karşılamamaktadır" dedi. Başkan Bulut, Büyükyapalak Göletinin sulama kanallarının yapılarak çiftçilerin hizmetine sunulması gerektiğini belirtti. Elbistan'ın il olması meselesine da değinen Başkan Bulut, "Kahramanmaraş’ın Büyükşehir olmasına hiç manimiz olmayıp nüfus bakımında yeterli nüfusa sahip olup, Elbistan’ımızın il olmasının önü kesilmiştir. Elbistan’a valimizin ve tabelamızın verilmesini istiyoruz. Elbistan Şeker Fabrikasının Özelleştirilmemesi eğer özelleştirilmesi gerekiyorsa, Elbistan çiftçisine verilmesi biz Elbistan Ziraat Odası olarak ortağı olmaya hazırız. Kumlu yolunun Adıyaman, Gölbaşı başlangıcının devamı olan Kayseri, Sarız’a bir an önce bağlanması tüm Elbistanlıların arzusudur. Elbistan Darende Büyük Yapalak arasındaki yolun yapılarak kazaların önlenmesi gerekmektedir. Elbistan, Ekinözü, Kahramanmaraş Ilıca arasındaki yolun bir an önce yapılarak hizmete açılmalıdır. Elbistan Göksun, arasındaki yolun ve Elbistan, (Malatya) Darıca arasındaki yollarımızın bir an önce duble yol yapılarak hizmete açılmalıdır. Elbistan’a bir Üniversitenin kurulması. Polis Meslek Yüksek Okulunun Elbistan’a yapılması için çalışmaların yapılması. İlçemizde bulunan Termik Santrallerine mutlaka bu Bölgenin gençlerinin işe alımında öncelik tanınması, külfetini gerek, Tarımda gerekse İnsanlar olarak biz çekiyoruz. Nimetinden bu yörenin insanları faydalanması gerekir. Gübre, Zirai ilaçlar, Traktör, Tarım Aletleri olmak üzere diğer vergilerin dışında özel tüketim vergisi altında alınan vergilerin kaldırılması. Bitme durumunda olan Hayvancılığa önem verilerek ithal eden ülke değil’de ihraç eden ülke konumunda olmalıyız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 12:04

10 Kasım 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?