20 yıl sonra şehit sayıldı

Afşin ilçesinde yaşayan Türkan Güneş, 13 Temmuz 1998'de görevdeyken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden asker oğlu Hakan Güneş için giriştiği hukuk mücadelesini kazandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Afşinli Hakan Güneş, 1998 yılının Temmuz ayında acemi birliğinin bulunduğu Sivas'ta kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. 

20 yaşındaki oğullarını yitiren aile mevcut kanun ve yönetmelikler gerekçe gösterilerek şehit sayılmayan Hakan Güneş'in ölümünün ardından şehit sayılması için dava açtı.

Oğlunun şehit sayılması için 20 yıldır mücadele veren anne Güneş, bu süre içinde Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Askeri Yüksek İdari Mahkemesi ve SGK tarafından reddedilince, aile son olarak Ankara 10. İdare Mahkemesine başvurdu.   Yürürlüğe giren yasada yer alan yeni 'şehitlik' düzenlemesiyle, Hakan Güneş'in durumu yeniden incelemeye alındı. 

Yıllar sonra tekrar umutlanan aileye müjde geçen hafta verildi. Hakan Güneş'in "şehit" sayıldığı aileye bildirildi. Mahkeme askerlik eğitimi esnasında hayatını kaybeden er Güneş'in annesi Türkan Güneş'e Sosyal Güvenlik Kurulu Ankara İl Müdürlüğü'nden maaş bağlanması yönünde karar verdi.  Mutluluk gözyaşları döktüğünü söyleyen anne Türkan Güneş, "Bu günleri gösteren Rabbime şükrediyorum. Oğlumu askere vatanını beklesin diye gönderdim. Askerlik eğitimini yaparken rahatsızlandı. Bunun neticesinde hayatını kaybetti. 20 yıldır vermiş olduğumuz hukuk mücadelesini kazandık. Artık şehit annesiyim. Bu vatan için benim bir canım var. Bende bu canımı vermeye hazırım" ddiye konuştu.

Ailenin avukatı Mehmed Faruk Çetin ise, "1998 yılında askere giden Hakan Güneş, kalp rahatsızlığı sonucu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybediyor. Ailenin o zaman çocuklarının şehit sayılması için yaptığı başvuruya rağmen maalesef, vazife malüllüğü diye bildiğimiz durumdan dolayı şehit olarak kabul edilmiyor. Bu işlemden herhangi bir netice alınamıyor. 2015 yılında tekrar şehit sayılması için başvuruda bulunduk. Olumlu yanıt alamadık. Bunun üzerine Ankara 10. İdare Mahkemesi'ne şehit sayılması için davamızı açtık. Bu davayı kazandık. Bu davanın ailemize maddi bir getirisi olduğu kadar bizim bu davayı açmamızdaki en büyük neden bu işin manevi boyutudur. Mahkeme kararı ile Hakan Güneş, şehit sayıldı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 18:06

18 Mayıs 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?