Hava Kirliliğine Dikkat Çekmek İçin Maske Dağıttılar

Elbistan ilçesinde Türk Büro Sen Temsilciliği tarafından hava kirliliğine dikkat çekmek amacıyla vatandaşlara maske dağıtıldı.

Türk Büro Sen Temsilciliği tarafından “Temiz bir nefes, temiz bir hava için zoraki maske” kampanyası kapsamında İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı'nda vatandaşlara maske dağıtılarak, hava kirliliği konusunda bilgilendirme çalışması düzenlendi. Sendika temsilcisi Fatih Özcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, hava kirliliğinin Elbistan'ın her yerinde hissedilir boyutta olduğunu, hava kirliliğine dikkat çekmek amacıyla bu tür etkinlikler düzenlediklerini kaydetti. Hava kirliliğine kaliteli yakıtın yakılmamasının neden olduğunu belirten Özcan, "Öncelikle kampanyamızda siyasi amaç güdülmemekte olup, bu yöne çekmeye çalışanlara itibar etmeyeceğiz. Bu kampanya tamamen, hava kirliliğine dikkat çekmek için düzenlenmiştir. Sivil toplum kuruluşları, sendika temsilci ve üyeleri ile diğer katılımcı arkadaşlarıma gösterdikleri duyarlılık için teşekkür ediyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının teknik verileri ortadadır. Elbistan'da hava kirliliği insan yaşamını olumsuz etkiler seviyeleri aşmış, hava kirliliği sıralamasında 12. sırada yer almaktadır. Şuan nefes almada zorlanıyoruz" dedi. Özcan, "Artık akşamdan sonra insanların sokağa çıkması mümkün değil. Gerçekten insan sağlığını büyük ölçüde olumsuz yönde etkilemektedir. Kanser vakalarının ilçemizdeki sayısı ülkemizde ilklerde yer almaktadır. Bu hastalalığın yegane kaynağı kirli hava, kül ve kömür atıklarının solunmasından kaynaklanmaktadır. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız sıksık hastalanmakta, eğitimden geri kalmaktadırlar. Milli servet olarak sağlığa yapılan harcamanın büyüklüğünü bilmem hatırlatmaya gerek var mı? Şuanda çözümü biz yetkisizler olarak maske takmakta bulduk, ama bu oldukça pasif ve yetersiz bir çözüm. Gerçek çözüm soba ve kalorifer denetimi ile doğalgaz getirilmesindedir. Kahta gibi bir ilçede dahi iki yıldır doğalgaz mevcut durumdadır. Bunu gözardı etmemek lazım. Yani Elbistan'ımızda halen doğalgaz yok ve herhangi bir çalışmada bulunmamaktadır. Umarız maske ile kirli havanın olumsuzluklarından korunur, umarım yetkilileri bir nebze olsun bu konuya kanalize edebiliriz. Hava kirliliğine bir nebze dikkat çekmeyi umuyoruz" dedi. Hava kirliliğine dikkat çekmek amacıyla dağıtılan maskeyi takan bazı vatandaşlar öz çekim yaptılar.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2014, 17:54

12 Kasım 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?