Sağlık Çalışanları “Kurban“ edilmesin!

Memur-Sen Elbistan Şubesi Başkanı Halil Akın, kurban bayramı nedeniyle yaptığı açıklamasında, sağlıktaki şiddet olaylarına dikkat çekerek, “Sağlık çalışanları şiddete kurban edilmesin” diye konuştu.

Sağlık çalışanları ve tüm İslam aleminin kurban bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan Memur-Sen ilçe başkanı Akın, bayramın tüm dünyaya huzur ve barış getirmesini diledi. Akın, sağlık çalışanlarının uğradığı şiddet olaylarına da vurgu yaparak, “Kurban Bayramı bizim en kutsal günlerimizdendir. Bu kutsal günümüzde, kutsal bir görevi yerine getiren sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulmasını, bu konudaki tedbirlerin caydırıcı hale getirilmesini diliyorum” şeklinde konuştu.ŞİDDET HASTA HAKKI OLAMAZ Sağlıkta şiddetin çok farklı nedenleri olduğunu ifade eden Akın, şöyle devam etti: “Sağlık ve şiddet kelimeleri yanyana gelmemesi gereken kavramlardır. Ancak ne yazık ki son yıllarda sağlıkta şiddet olayları çalışma hayatının bir parçası haline geldi. Sağlık-Sen olarak diyoruz ki; şiddet hiçbir şekilde hasta hakkı olamaz. Bu nedenle sağlıkta şiddet olaylarının önüne geçilmesi için, sağlık personeline şiddet uygulayan hasta ve hasta yakınlarına sıfır tolerans gösterilmeli ve caydırıcı düzenlemeler yapılmalıdır”CAYDIRICI TEDBİRLER ALINMALI Sağlık Bakanlığının, sağlıkta şiddet olaylarını önlemeye yönelik gayretlerinin son derece sevindirici olduğunu da söyleyen Başkan Akın, “Bakanlığımız, şiddet olaylarının önüne geçmek için son yıllarda önemli düzenlemeler yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Sağlıkta şiddetin Bakanlığın önemli gündem maddelerinden birini oluşturması güzel. Ancak, bu konuda alınması gereken daha çok mesafe olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de sağlık çalışanlarının yaralanmasına, sakat kalmasına, hatta ölümüne yol açan şiddet olaylarının önüne geçilmesini bekliyoruz” diye konuştu.PERFORMANS KURBANIYIZ Akın, sağlık çalışanlarının şiddetin yanında performans sisteminin de kurbanı olduğunu ileri sürerken, şunları söyledi: “Performans ile daha fazla puan, daha fazla gelir adına sistemde çarpık uygulamalar dikkat çekmeye başlamıştır. Sistemde niteliğe değil niceliğe bakıldığından hizmetin sonuçları üzerinde çok durulmamakta, tamamen yapılan işleme odaklanılmakta, hastaya değil puana önem verilmektedir. Performans sistemiyle hekimlerin kendi aralarında ve diğer çalışanlarla arasında ciddi bir gelir dengesizliği oluşmuştur. Bu durum da, tüm sağlık çalışanlarını olumsuz etkilemiştir. Mevcut performans sistemi ömrünü tamamlamıştır. Artık daha adil, daha insani ve çalışma barışını sağlayacak bir ödeme yönetmeliğine ihtiyaç bulunmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 14:20

03 Ekim 2014 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Büyükşehir Belediyesi'nin Elbistan çalışmaları yeterli mi?