Ayçiçeği Üreticinin Yüzünü Güldürmedi

Türkiye'nin önemli çerezlik ayçekirdeği üretim merkezlerinden olan Elbisyan ovasında ayçekirdeği fiyatları, üreticisinin yüzünü güldürmedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan ayçekirdeği geçtiğimiz yıl piyasada 4 ila 6 TL arası alıcısı bulurken, bu yıl için fiyatı 2 ila 3 TL arasında değişiyor. Elbistan Ziraat Odası Başkanı Memet Ali Bulut, yaptığı açıklamada; " Elbistan ovasında yetişen çerezlik ayçiçeği lezzet ve kalite bakımından marka haline gelmişti. Türkiye'de 10 yıl öncesine kadar toplam 110 bin ton ayçiçeği üretilirdi. Bununda 35 bin tonu Elbistan ovasında üretilirdi. Ayçekirdeğinin 10 bin tonu dış ülkelere ihraç edilir, geriye kalan bölümü ise iç pazarda tüketilirdi. Türkiye'de bugün 40-50 bin ton ayçekirdeği rekoltesi var. Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de ayçekirdeği üretimi düştü" dedi. Ayçekirdeği ekim sahasının azaldığını belirten Başkan Bulut, "Bölgemizde üretilen ayçekirdeği rekoltesi geçen yılın rakamları ile aynıdır. Tahminlerimize göre yaklaşık 10 bin ton civarındadır. Bu düşüşün nedeni de çiftçiler mısır ve değişik ürünlerin ekimine yöneldi" dedi. Bulut, "Kuraklıktan dolayı verim düştü. Geçen yıl ayçekirdeği güzel para etti. Kuraklığa rapmen bu yıl içinde rekolte geçen yılla aynı orandadır. Havalar sıcak gittiği için çekirdeğin iç dolgusunda sıkıntı var. Kalitesiz değil ama geçen yıl ki fiyatın yarısına gidiyor. Geçen yıl 4 ila 6 TL arası olan ayçekirdeğinin, bu yıl fiyatı 2 ila 3 TL'ye kadar düştü. Kuraklık nedeniyle fıstık, fındık ve kayısı yok. Ayçekirdeği fiyatlarının daha fazla edeceği düşüncesindeydik. Büyük çekirdek firmaları fiyat konusunda devreye girmediler. Onların alt bölümlerinde bulunan alıcılar devredeler. Onlarda fiyatı fazla yükseltmediler. Ayçiçeği üreticisinin yüzünü güldürmedi" diye konuştu. Ayçiçeği eleme tesisi işletmecisi Mustafa Kümesöğütlü ise, "Ayçekirdeği hasadı sona erdi. Üreticinin eleme tesislerine getirdiği ayçekirdeklerini eleyerek taşını ve boşunu alarak temizliyoruz. Satışa hazır hale getiriyoruz. Elbistan ayçekirdeğinin tadı güzel. Diğer bölgelerden özellikle Diyarbakır ve Van bölgesinden gelen tüccarlar Elbistan ayçekirdeğini tercih ediyorlar. Dış ülke olarakta en çok ürün Rusya'ya gönderiliyor" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 11:44

10 Ekim 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Büyükşehir Belediyesi'nin Elbistan çalışmaları yeterli mi?