"KASKİ'nin Projesi Ceyhanı Kurutur!"

Elbistanlılar Eğitim Kültür Sosyal ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali İhsan Karaman, KASKİ'nin pınarbaşındaki yosunları temizlemek adına yapacağı çalışmanın Ceyhan Nehrini tamamen bitireceğini ifade etti.

Büyütmek için resme tıklayın

Ali İhsan Karaman yaptığı açıklamada şunları söyledi:'' Ceyhan Nehri Elbistan'nımızın hayat kaynağıdır. Elbistan'ı bir gerdan gibi sararak onu adeta korumaktadır. Ceyhan Nehri bir cennet ırmağıdır ve mahşere kadar kurumadan akacak bir hayat kaynağıdır. Binlerce yıldır bu su burdan doğarak Ceyhan Nehrine can vermektedir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kuruluşu ulan KASKİ Pınarbaşı gölünde bulunan yosun ye su bitkilerinin üremesini durdurmak için Sütçü Imam Üniversitesi bünyesinde kurulu bulunan USKÜM adı ile bilinen Araştırma laboratuarında mangan ve bazı kayaçları kullanarak yosun üremesini durdurmayı planlıyor. Bu çalışma başarılı olduğunu düşünerek Pınarbaşı'nın zeminini bu kayalar ile doldurup su bitkilerinin üremesini durdurma çalışmasy yapacaklar. Yani 100 dönümlük Pınarbaşı gölünün tabanını kaya ve maden taşları ile kaplayarak. Doğal bir gölü doldurup işlemez hale getirecek. Şunun iyi bilinmesi gerekir. Bizlerde bu işi uzman kişilere danıştık. Araştırma yaptık. 

PINARBAŞI KURUMA TEHLİKESİ İLE KARŞILAŞACAKTIR!

Söylenen şu; Su bitkilerinin üremesi iki türlü. Bir kısmı suyun dip kısmında kök salarak çoğalır. Bir kısmı da bu köklerini suyun serbest ortamına salarak çoğalıyor. Köklü bitliler suyun kıyısında bir kök saldıgı zaman bu suyun her tarafına rahatlıkla dağılım gösterebiliyor. Bildiğini gibi su bitkileri fotosentez yapar. Yani gün ışığını alarak büyüme faaliyetini gerçekleştirir.

Dolayısıyla bu suyun dibini kazıp bahse konu bu taşlarla zemin kaplansa dahi bu bitkiler en geç 3-4 ay gibi sürede bu Pınarbaşı gölünde çogalmaya başlar bu suyun yapısından kaynaklanıyor. Gelelim bu KASKİ nin projesinin bölgede yapacağı tahribata; öncelikle Pınarbaşı'nın zeminine döşenen ebatları 30-40 cm olan bu kaya ve maden taşları zeminde bulunan su gözlerine baskı yapacak ve su çıkışını engelleyecektir. Böylelikle Pınarbaşı'ndan kaynayarak yüzeye çıkan su miktarı azalacak, daha sonra yeniden su bitkileri çoğalarak ve ölen bitki artıkları ile birlikte atmosferden gelen toz parçacıkları bu suda dibe çökerek tabana döşenen kayaların arasındaki boşluğu doldurup suyun kaynamasını yani suyun yeryüzüne çıkışını engelleyecektir. Geçen süre içerisinde Pınarbaşı'nın suyu bir başka yere kaçacak ve kuruma  tehlikesi ile karşılaşacaktır. diyerek yapılması söz konusu olan projeden derhal geri adım atılması gerektiğini ifade etti. 

26 Şubat 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Büyükşehir Belediyesi'nin Elbistan çalışmaları yeterli mi?