Öğretmenlere BİLSEM tanıtıldı

Elbistan Bilim ve Sanat Merkezi'nde ilköğretim okullarının 1, 2 ve 3. sınıflarında görev yapan öğretmenlere yönelik tanıtımı ve öğrenci seçilme işleminin nasıl yapıldığı anlatıldı.

Elbistan'da bu yıl hizmet vermeye başlayan Bilim ve Sanat Merkezi'nin Müdürü Ümit Kayıran tarafından çevre ilçelerde görev yapan ilköğretim okulu öğretmenlerine, Bilim ve Sanat Merkezi'nin çalışmaları ve öğrenci seçiminin nasıl yapıldığı konusunda bilgi verildi.

BİLSEM'lerin, ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki üstün yetenekli öğrencilerin, bilimsel düşünme, üstün veya özel yeteneklerini estetik değerlerle birleştiren, üretken, problem çözen bireyler haline gelmelerini sağlayan, özel eğitim kurumu olduğunu anlatan Kayıran, " Bilim ve sanat merkezleri; okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin  (resim,  müzik ve genel zihinsel yetenek)  örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını  ve  kapasitelerini  geliştirerek  en  üst  düzeyde  kullanmalarını  sağlamak  amacıyla  açılmış  olan  bağımsız  özel  eğitim  kurumlarıdır.  Bu merkezlerde öğrenciler  uyum, destek eğitimi, bireysel yetenekleri fark ettirme, özel yetenekleri geliştirme ve  proje üretimi/yönetimi alanlarında düzenlenmiş eğitim programlarına alınırlar." dedi.

BİLİM VE SANAT MERKEZLERİNE ÖĞRENCİ SEÇİM SÜRECİ

2017‐2018 eğitim öğretim yılında Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçme işlemi ilkokul 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde yapılacaktır. 13-29 Kasım 2017 tarihleri arasında sınıf öğretmeni tarafından yetenek alanlarına göre bilim ve sanat merkezlerine aday gösterilen öğrencilerin seçimi 4 aşamada gerçekleştirilecektir. Öğrencinin velisi; uygulama ücreti olarak  50  TL’yi  (elli  Türk  lirası), 13‐29  Kasım  2017  tarihleri  arasında yatıracaklardır.  Uygulama ücreti  yatırıldıktan  sonra gözlem formları sınıf öğretmeni tarafından e‐okul sistemi üzerinden en fazla 2 yetenek alanı doldurulacaktır. Tablet  bilgisayarlarla 6 Ocak - 4 Nisan 2018 tarihleri arasında grup  tarama  uygulaması yapılacaktır.

Grup tarama uygulama sonuçları açıklandıktan sonra Genel Müdürlük tarafından yetenek alanlarına  göre belirlenen puan barajını geçen öğrenciler yine 2 Nisan - 8 Haziran 2018 tarihleri arasında yetenek alanlarına (genel zihinsel, resim, müzik)  göre bireysel değerlendirmeye alınacaktır. Bireysel değerlendirme aşamasında da Genel Müdürlük tarafından belirlenen puan barajını geçen öğrenciler bilim ve sanat merkezine yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin 16 Temmuz - 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında kayıt işlemleri yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 17:03

06 Kasım 2017 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Olay Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Olay hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?