Elbistanlı avukat radar cezasını iptal ettirdi!

Elbistan'da Avukatlık yapan Rauf Odacıoğlu, radar cezasını yargıya taşıdı. Mahkeme 1 kilometrelik hız aşımının makul karşılanabileceğine hükmetti.

Elbistanlı avukat radar cezasını iptal ettirdi!

Avukat Odacıoğlu, Göksun-Andırın Karayolu’nda aracıyla saatte 122 kilometre hızla seyir halindeyken radara yakalandı. Avukat Odacıoğlu, kararın iptali için mahkemeye başvurdu. Mahkemeden emsal niteliğinde bir karar çıktı.

Kahramanmaraş Barosu’na kayıtlı Avukat Rauf Odacıoğlu, şubat ayında Göksun-Andırın karayolunda aracıyla saatte 122 kilometre hızla seyir halindeyken radara yakalandı.

Odacıoğlu'na 235 lira idari para cezası kesildi. Ceza karar tutanağı radar uygulaması yapılan bölgenin az ilerisinde bekleyen ekipler tarafından yüzüne tebliğ edilen avukat Odacıoğlu, güzergâhta hız sınırını belirten tabela ve radar kontrol levhası olmadığı ve hız ihlaline ilişkin video kaydı sunulmadığını belirterek cezaya itiraz etti. Kararın iptal edilmesi için Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi aracılığı ile Kahramanmaraş 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu.

Kahramanmaraş 1. Sulh Ceza Hâkimliği kararında, hız limitinin 110 kilometre, % 10 yasal tolerans ile 121 kilometre olduğunu belirtti. Sürücünün hızının 122 kilometre ölçüldüğü ve sınırı sadece 1 kilometre ile aştığını dikkate alan hâkimlik, “1 kilometre hız aşımının da makul karşılanabileceğine” kanaat getirdi.

Avukat Rauf Odacıoğlu'nun itirazını yerinde gören hâkimlik, cezanın hukuka aykırı olması nedeniyle idari para cezasını kaldırdı.

Avukat Odacıoğlu, kararın aynı durumda bulunan mağdurlar açısından emsal olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 2 hafta Önce

avukat bey pek azimliymiş işi gücü koymuş bunlanmı uğraşmış haber olmak için gerçek bir dava kazansın savunma yapsında izleyelim bunun için avukat olmaya gerek yok kim gitse alır bu kararı

Elbistan82
Elbistan82 - 2 hafta Önce

Zaten uyari levhasinin bulunmadigi yerde radar olmaz. Avukat burdan yırtmış yoksa 50limitli yerde 56 ile ceza kesildi ornek var

VTNDŞ
VTNDŞ - 2 hafta Önce

BU ÜLKEDE BİR HAKİM BİR SAVCI BİE POLİSLE HERŞEYİ YAPABİLİRSİN DEDİKLERİ BU OLSA GEREK.

motorcu
motorcu - 1 hafta Önce

bu su demek yanı ben 120 il gide bilirim

elbistanli
elbistanli - 1 hafta Önce

iyi arkadaslar 122 km sıkıntısıyokmus makulmus pas gaza paz