Doğalgazın Elbistan'a geleceği tarih belli oldu

Afşin - Elbistan - Divriği Doğalgaz boru hattı döşemesinde sona gelindiği öğrenilirken, dağıtım hatlarının ise içinde bulunduğumuz Temmuz ayı sonlarında başlaması planlanıyor.

Doğalgazın Elbistan'a geleceği tarih belli oldu

Afşin ve Elbistan ilçelerinde yaşanan hava kirliliğinin ortadan kaldırılması ve vatandaşların ekonomik rakamlarla ısınmasını amaçlayan Afşin - Elbistan - Divriği Doğalgaz iletim hattında sona gelindi.

Edinilen bilgilere göre, İletim hatlarındaki çalışmaların test aşamasına geldi. BOTAŞ testinin Temmuz ayı sonuna kadar tamamlanıp ARMADAŞ' a teslim yapılarak dağıtım hatlarına da içinde Temmuz ayı sonlarında başlanması bekleniyor.

VATANDAŞ BU YIL BEKLİYOR

Vatandaşlarda bu yıl sonuna doğru gaz kullanımı beklentisi artarken,  dağıtım işini üstlenen ARMADAŞ firması Elbistan ve Afşin ilçelerinde basınç düşürme istasyonları için yer bakıyor. Yetkililer basınç düşürme istasyonları inşasının (RMS) 6-7 ay kadar süre aldığını ifade ediyor. Olumsuz bir durum olmazsa Temmuz ayı sonlarında Afşin ve Elbistan ilçelerinde eş zamanlı başlatılacak çalışmalar ile RMS istasyonları aralık ayı içerisinde tamlanacak.

ARALIK AYINDA KULLANIMA GEÇİLECEK

RMS istasyonlarının inşası sırasında dağıtım şebekelerinin de döşenmesine geçilerek Aralık ayı itibari ile Elbistan ve Afşin ilçelerinde doğalgaz kullanımına geçilecek.

2018 YILINA SARKABİLİR

Diğer yandan, her hangi bir aksilik çıkması neticesinde Temmuz ayında çalışmalara başlanılamaması doğalgaz kullanımını 2018 yılına öteleyecek.

Kuzey ilçelerdeki kış koşulları göz önüne alındığında gecikmeli başlama çalışmaları olumsuz etkileyeceğinden, dağıtım şebekesi döşemesinin Mart ayı sonunda ancak başlayabileceği ön görüsü bulunuyor. İlçelerdeki hava kirliliği ve vatandaşlardaki beklentiler göz önünde bulundurularak, planlamaların bu yönde yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2017, 12:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
d
d - 10 ay Önce

Hükümet 2017-2018 doğalgaz gelecek ilçeleri açıkladı elbistan yok

orhan
orhan - 10 ay Önce

doğal gaz gelmeden doğal yalan yakar oldunuz.

Muhammet
Muhammet - 10 ay Önce

Şaka gibi basinda bakanlık da resmen elbistan halkıyla alay ediyor.yakın gelecekte doğalgaz gel-me-ye-cek siz sayın muhabir bunu bile,bile neden aksini yazıyorsunuz yani doğalgaz bu sene sonunda kullanılacak şeklinde bir haber yapıyorsunuz okuyucuyla alay etmeye hakkınız yok.inşAllah Elbistanda birgün tarafsız haber yapan bir gazete neresidir de bizde gerçek haber oluruz.

Onur Yazgan
Onur Yazgan - 10 ay Önce

bu bilmem kaç onuncu kaç yüzüncü haberini yaptınız doğalgazın bir gelsin artık ne doğal gazmış Allahım yarabbim...

D. Ö
D. Ö - 10 ay Önce

Elbistanın çok zengin bir vatandaşı yok ki evine çektirip aylık 500_750 TL arası Fatura ödesin...

vatandaş
vatandaş - 10 ay Önce

Yakın gelecekte gelmesi zor..tamam teorik olarak geldi denilir ancak mahallelere dağıtımıdır esas olan.bu da en az 2-3 yıl sürer bu hızla çalışılırsa