Dev Lahana Üreticisini Sevindirdi

Türkiye'nin en büyükleri arasında gösterilen Elbistan Ovası'nda yetiştirilen dev lahana üreticisini sevindirdi.

Dev Lahana Üreticisini Sevindirdi

Büyüklüğüyle dikkat çeken ve ağırlığı 40 kilograma kadar ulaşan "Elbistan lahana" nın bölgedeki hasadına başlandı. Geçen yıl meydana gelen hastalıktan dolayı yaşanan verim kaybı nedeniyle tanesini 5 liradan alan vatandaşlar, bu yıl 15 liradan alıcı buluyor.

İlçede 5 yıldır lahana üreticiliği yapan Hüseyin Geçit, lahananın vitamin yönünden zengin bir sebze olduğunu belirtti. İlçede lahana yetiştiriciliğinin geçen yıllara oranla artış gösterdiğini kaydeden Geçit, verimin yüksek olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin en büyük lahanasının Elbistan Ovası'nda yetiştirildiğini anlatan Geçit, üretilen lahananın bölge illere gönderildiğini vurguladı. Elbistan lahanasının büyüklüğü nedeniyle tane ile satıldığını belirten Geçit, şunları söyledi: "Şu anda hasat başladı ve fiyatı tane olarak 5 ila 15 lira arasında değişiyor. Lahanaların ağırlığı 25 ila 40 kilo arasında arasında değişiyor. Turşu ve sarma yemeği yapmak isteyenler lezzetli olduğu için özel ilgi gösteriyor. Ayrıca lahanayı haşlayıp suyunu zayıflamak için içenlerin olduğunu duyuyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2014, 16:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismet
ismet - 3 yıl Önce

lahanayı taşıyan arkadaş çok yakışıklı

Ali İhsan Yinanç
Ali İhsan Yinanç - 2 yıl Önce

Elbistan lahanasının büyüklüğü ve tadı biliniyor. Bilinmeyen ekonomik getirisidir. Koca lahana 5-10 liraya satılırsa, çiftçi para kazanamaz. Müşteri taşıyamaz.Taşısa bile, evde saklayamaz. Bu güzide ürün sarma yapmak için küçük parçalar haline getirilip, PAKETLENEMEZ Mİ? Turşu olarak kavanoza konamaz mı? Değişik yemek yapmak için toplum bilgilendirilemez mi? Gereken reklamı yapılamaz mı? Ziraat odaları, valiler,kaymakamlar, belediyeler bu işi geliştiremez mi? Bu konu bireysel bir konu değildir. Elbistan'ın Tarım-Ekonomi-İstihdam konusudur.Türkiye'nin de gıda konusudur. Siz bası mensuplarına da bu konuda çok görev düşmektedir. İlginizi bekliyoruz.

fevzi turhsn
fevzi turhsn - 2 yıl Önce

Nerden siparis verebilirim