Ceyhan Nehri temiz olacak

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ), tarafından Ceyhan Nehri için hazırlanan projenin tanıtımı yapıldı.

Ceyhan Nehri temiz olacak

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ), tarafından Ceyhan Nehri için hazırlanan projenin tanıtımı yapıldı.

15 Şubat 2018 Perşembe 01:13
Ceyhan Nehri temiz olacak

Elbistan'da Selçuklu Sofrasında düzenlenen toplantıya sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

KASKİ Genel Müdürü Mustafa Uzunlar, Elbistan'ın göz bebeği olan Ceyhan Nehri'nin kirliliği için buldukları çözümü paylaştı.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Mustafa Uzunlar, yaptığı sunumlu açıklamada kirliliğe çözüm olarak Ceyhan Nehrinin öncelikle suyunun boşaltılıp, göl tabanının iş makineleriyle temizlenmesinin ardından tabana taş blokaj yapılması ve daha sonrasında yosunun yeniden çıkmaması için yosun ile beslenen balıkların bırakılacağını söyledi.

Genel Müdür Uzunlar şunları söyledi: ''Ceyhan Nehrinin temizlik, iyileştirme ve yosunla mücadele anlamında bir çalışmamız olacak. KASKİ Genel Müdürlüğümüz bugüne kadar 200 km'lik içme suyu hattı yapıldı. Bunların yanı sıra Depo tamiratlarımız, ek depolar ve kuyularla birlikte ciddi bir çalışma yaptık. Elbistan için öncelikli planımız içme suyu kaynağıydı. Kaynakta meydana gelen suyun kirlenmesi vakasından sonra bizler dahada titiz bir çalışma yaptık. Kaynarca içme suyunun dört bir tarafı hem yer altından hemde yer üstünden gelecek sorunlara karşı korumalı bir hale geldi. Suyumuz artık bir kimyager tarafından her dakika kimyasal ve bakteri açısından test yapılıyor ve raporlanıyor. Ceyhan nehrimizin göl alanı 90 mm2 yüzey alanına sahip bizim burada iki yıldır görsel kirliliği önlemeye yönelik çalışmalarımız var. Daha kalıcı bir göl havzası oluşturmak için çalışma yaptık. Yosunların çevreye saldığı koku ve görüntü kirliliğini nasıl çözeriz onu araştırdık. Yaptığımız incelemelerde ise yosunun türünün spirulina olduğunu bulduk ve bunu nasıl yok ederizin cevabını aradık. Yüzeysel olarak temizlediğimiz zamanlarda ise çok hızlı bir şekilde yeniden büyüdüğünü gördük ve kalıcı çözümler aradık. Ekiplerimiz ve mühendislerimizle birlikte yaptığımız arge çalışmaları sonucunda ise öncelikle göldeki suyun boşaltılıp makine yardımıyla tamamen yosundan arındırılıp taş blokaj yapılması ve son olarakta yosun ile beslenen balıkların göle bırakılması kararını aldık.'' dedi.

Katılımcılar ilede fikir alışverişi yapan KASKİ Genel Müdür Mustafa Uzunlar yapılan istişarenin ardından kış mevsimi içerisinde bu işlemlerin yapılıp Elbistan'ın daha temiz bir Ceyhan Nehrine kavuşacağını ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Haber Yorumları
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek veya küfürlü yorumlarınız yayınlanmaz. Yayınlanan yorumlardan yorumu yapan üye veya ziyaretçiler sorumludur.
Avatar
Memet 2018-02-17 02:42:13

Bence yanlış bir yaparsınız şu kolayı sever şu damarlarını yerleştirmiş oldugunuz taş ağırlık yapacak sonuç vahim olacak

Avatar
Sinan Tekin 2018-02-15 06:13:10

Ceyhan Nehrini ne Google ne Yandex hiçbir harita tanımıyor, tanıtmıyor.Ceyhan nehrini Söğütlü çayı olarak gösteriyorlar.