Akkoyun, Kent Müzesi çalışmalarını inceledi

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Kent Müzesi restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Akkoyun, Kent Müzesi çalışmalarını inceledi

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Kent Müzesi restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

09 Şubat 2018 Cuma 15:45
Akkoyun, Kent Müzesi çalışmalarını inceledi

Elbistan'da eski Hükümet Konağı ve bir dönem Polisevi olarak kullanılan tarihi binanın aslına dönüştürülmesi için başlatılan çalışmaları yerinde inceleyen kaymakam Akkoyun, proje kapsamında yapılan çalışmalar tamamlandığında tarihi binanın 'Kent Müzesi' olarak Elbistan'a kazandırılacağını söyledi.

Çalışmaları yerinde inceleyen Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, projenin yüklenici firma yetkililerinden ve proje sorumlularından bilgiler aldı.

Yerel ve kültürel değerlere sahip çıkan bir anlayış içerisinde olduklarını ifade eden kaymakam Akkoyun, Kent Müzesi projesinin tamamlanmasıyla birlikte Elbistan'ın tarihine ışık tutacağını belirtti.

Projenin önemli bir yatırım olduğunu ifade eden kaymakam Akkoyun, "Kent müzesindeki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Eski hükümet konağı ve bir dönem polisevi olarak hizmet veren bu tarihi bina ilk inşasındaki görünümünü aldığın kent müzesi olarak bölge halkına ve misafirlerine hizmet verecek. Bina içerisinde dolgu nedeniyle sonradan yapılan,eklenen yapılar kaldırılıyor.Tarihi bina içerisinde ve bahçesinde yaklaşık bir metre kazı yapılacak.Odalar sergi odası olarak tasarlanacaktır. Bahçede eski haline uygun kot farkları ortaya çıkarılarak 7 basamaklı iniş-çıkış merdivenler ortaya çıkarılacaktır. Tüm bu çalışmalar tamamlandığın ise Elbistan bölgesinden çıkartılan tarihi eserler için Müzeler Genel Müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapılarak Kent Müzesi bünyesinde sergilenmeye başlayacaktır." dedi.

Akkoyun, yaklaşık 6 milyon tutarındaki Elbistan Kent Müzesi onarım, teşhir, tanzim ve çevre düzenlemesi işinin resmi olarak bitiş tarihi 27 Mayıs 2019 olmasına rağmen işin öngörülen süreden daha kısa bir zamanda bitirileceğini söyledi.

Akkoyun son olarak, "Bu projenin ilçemize kazandırılmasında büyük emekleri olan 64. dönem Kültür ve Turizm Bakanı, Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mahir Ünal ve Kültür Bakanlığına teşekkür ederiz." dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Haber Yorumları
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek veya küfürlü yorumlarınız yayınlanmaz. Yayınlanan yorumlardan yorumu yapan üye veya ziyaretçiler sorumludur.
Avatar
Vatandaş 2018-02-11 12:13:05

Bu ilçe parti başkanlıkları ve onların torpille yaptığı yöneticiler ülkemizin beka sı için ypg ve pkk teröristlerinden daha büyük sorun

Avatar
Yavuz Yilmaz 2018-02-09 18:29:52

Kaymakam elbette inceleyecek. Yaninda ilcemizdeki sevimsiz yetersiz ve memlekette akp yi bitiren yoneticiler olmadan tabiki

Avatar
ican 2018-02-12 08:39:58

acaba bu inşaatta neden bir bayrağımız yok neden asılmıyor doğrusu inşaatı yapanlar nereli