A Termik Santrali İçin Haklı Hassasiyetler Oluştu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Kahramanmaraş'a Türkiye'nin en büyük kömür yatırımlarından birini yapacağız" dedi.

A Termik Santrali İçin Haklı Hassasiyetler Oluştu

Yıldız, Kayseri'deki programının ardından geceyi geçirdiği Kahramanmaraş'taki Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü misafirhanesinde gazetecilere açıklama yaptı.

Kahramanmaraş'ın tükettiğinden daha fazla üreten ve Türkiye'nin enerji yapılanması içerisinde son derece önemli bir kent olduğunu belirten Yıldız, en önemli yanlarından birinin de su kaynakları, rüzgar kaynakları ve üretilen yerli kömür olduğunu dile getirdi.

Bölgeye AK Parti hükümetleri döneminde 3 milyar liralık yatırım yaptıklarını vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu: "Afşin-Elbistan A Santrali malum çevreyle alakalı bir kısım haklı hassasiyetlerin oluştuğu bir santraldir. Yaşı da 30-35 yılı geçti. Hem rehabilite edilmesi, hem de yeni bir ünitenin kurulması lazım. Bununla alakalı ön anlaşmalarımızı yaptık. Danıştay kararlarının da olduğu, yargı ve hukuk kararlarının da olduğu bir sözleşmeyi karşılıklı imzaladık. İnşallah Kahramanmaraş'a önümüzdeki kısa vadede yaklaşık 4 yıl içerisinde 3,6 milyar dolarlık daha yatırım yapılacak. Bu C, D, E ve F'den ayrı olarak yapılacak. Afşin-Elbistan A santrali olarak yapılacak."

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin Türkiye ziyaretinde Afşin-Elbistan Santrallerinin konuşulduğunu dile getiren Yıldız, buraya Japonya, Güney Kore ve Çin'in de ilgisinin olduğuna işaret etti.

Bölgedeki altyapıyı güçlendirmeleri gerektiğini ifade eden Yıldız, "Kahramanmaraş'a Türkiye'nin en büyük kömür yatırımlarından birini yapacağız. Bazı aksamalar oldu. Zaman açısından süreçte bazı aksamalar oldu. Fakat inşallah bunları telafi edeceğiz. Bunların da tabi gerekçeleri vardı. Çok iyi bir görüşme oldu. Katar Yatırım Ajansı'nın özellikle bire bir takip ettiği bir proje. İnşallah önümüzdeki süreçte gayet güzel yatırımları Kahramanmaraş'a tekrar kazandıracağız" diye konuştu.

Bölgeye 12 milyar dolar civarında yatırım olacağını dile getiren Yıldız, nihai bir noktaya ulaşmadıklarını, önümüzdeki 3-4 ayı çok iyi değerlendirmek istediklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2014, 12:06
YORUM EKLE