"Şeker Fabrikaları devletimizin sırtına yük"

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet İlker Çitil, "Şeker fabrikaları devletimizin sırtına yüktür" dedi.

"Şeker Fabrikaları devletimizin sırtına yük"

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet İlker Çitil, "Şeker fabrikalarımız genel anlamda zarar etti. İçlerinde kar eden de var fakat genel anlamda bakıldığında devletimizin sırtına bir yük." dedi.

Çitil, AK Parti Afşin İlçe Danışma Danışma Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini, çalışan işçilerin ve pancar üreten çiftçilerin hiçbir şekilde mağdur olmasına izin vermeden gerçekleştireceklerini söyledi.

FABRİKA ZARAR EDİYOR

Türkiye'de 33 şeker fabrikası bulunduğunu, bunlardan 8'inin daha önce özelleştirildiğini anımsatan Çitil, devlete ait 25 şeker fabrikasından 14'ünün özelleştirilmesi sürecinin işlediğini belirterek, "Bu fabrikalarının özelleştirilmesinde en büyük sebep maliyetinin çok yüksek olmasıdır. Örneğin özel sektörde 1 birim şeker 1 liraya üretiliyorsa, devlet fabrikalarında 3 liraya üretiliyor. Fabrikalarımızda rehabilitasyon çalışmaları da yapıldı fakat şeker fabrikalarımız genel anlamda zarar etti. İçlerinde kar eden de var fakat genel anlamda bakıldığında devletimizin sırtına bir yük." dedi.

Muhalefetin her konuyu olduğu gibi bunu da saptırmayı çalıştığını ifade eden Çitil, özelleştirilen fabrikaların binlerce dönüm arazilerinin de özele geçeceği söylemlerinin de bir yalandan ibaret olduğunu belirtti.

Şeker fabrikalarının üretim ve denetim şartıyla özelleştireceklerine dikkat çeken Çitil, arazilerin tümünü değil sadece fabrika alanının ihale edileceğini kaydetti.

Elbistan Şeker Fabrikasının 2 bin 600 dönümlük arazi üzerinde bulunduğunu ve özelleştirilme sürecinde bu arazinin tamamının ihale edilmesinin söz konusu olmadığına dikkat çeken Çitil, şunları kaydetti:

14 FABRİKA ÖZELLEŞECEK

"Bu fabrikamızda 500 işçimiz var. Bunun 220'si daimi, geriye kalan ise taşeron ve mevsimlik işçilerimizden oluşuyor. Elbistan Şeker Fabrikası'nda yılda 51 bin ton şeker üretimi yapılıyor ve kar eden fabrikalarımız arasında yer alıyor. Afşin-Elbistan bölgesinde ise 2 bin 174 şeker pancarı çiftliği yapan vatandaşımız var. Türkiye genelindeki 14 fabrikası özelleşecek. Diğer fabrikalar rekabet koşullarının sağlanması ve fiyatı kontrol etme amacıyla yine devlette kalacak."

Pancar üreten çiftçilerin aynı fiyatla ürünlerini fabrikaya vermeye devam edeceğini ifade eden Çitil, şöyle devam etti:

"Bilirkişiler özelleştirmenin çiftçilerimiz açısından faydalı olacağı görüşünde. Ürünlerini aynı fiyatla hatta kapasite artırımıyla fabrikalara satmaya devam edecek. 14 şeker fabrikasının nisan ayında ihalesi yapılacak, haziran ayında yer teslimi yapılarak eylül ayında da kim devralırsa üretime başlanılması düşünülüyor. Bu özelleştirilecek 14 fabrikada yaklaşık 49 bin çiftçimiz, 4 bin 700 daimi çalışanı ve 2 bin civarında da taşeron işçimiz etkilenecek. Daimi çalışanlarımız özelleştirme sürecinin ardından isterlerse çalışmaya devam edecek, devletteki diğer şeker fabrikalara tayin isteyebilecek, isterlerse de bulundukları bölgedeki diğer kurumlara geçiş hakkında faydalanabilecek. Çalışan taşeron işçilerimiz ise zaten taşeron yasasından faydalandılar."

Toplantıya, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Safi ile partililer katıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2018, 22:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elbistanlı
Elbistanlı - 1 ay Önce

Madem şeker fabrikası zarar ediyor o zaman bu kurumu kim niye alsınki?üstelik işi bilmediğiniz burdan belli tüccar dükkanını satarken bu dükkan zarar ediyor dermi?böyle soylerseniz alıcıyla nasıl pazarlık edeceksiniz?Elbistan ne güzel,ne güzel hey.........

Veli Dal
Veli Dal - 1 ay Önce

İsinize geldimi yuk isinize geldimi yerli ve milli satin bakalim babanizin mali gibi bu millet unutmaz bunlari en iyi siz biliyorsunuz

İSİMSİZ KARDEŞ
İSİMSİZ KARDEŞ - 1 ay Önce

ŞEKER FABRİKALARI MI YÜK? SİZ EN AZ 10000 KİŞİNİN EMEĞİYLE OYNUYORSUNUZ.BU SİZCE İNSANLIK MI? ATATÜRK'ÜN TEK MİRASIN,EN VERİM ALINAN FABRİKALARI SATMAK SİZE BASİT BİR ŞEY GİBİ GELİYOR AMA O İŞÇİLER ÇİFTÇİLER İÇİN ÜZÜNTÜ DERT SIKINTIDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL.10 SENE SONRA ÇEŞİTLİ HASTALIKLARA YAKALANINCA ŞEKER FABRİKALARI MI YÜK,YOKSA O HASTALIKLAR MI İNSANA YÜK? VE BEN SOFRAMDA TARLAMDA ÜLKEMDE GDO VE NBŞ İSTEMİYORUM!

Mustafa mummet
Mustafa mummet - 1 ay Önce

Akp hükümeti de bu milletin başına yuk olmaya başladı sayın milletvekilim

Faruk
Faruk - 1 ay Önce

Vekil misin necisi bilmiyorum. Benim telefonuma 5 yıldır ozel gunlerde sms yollayim duruyorsun bıktım senin sms lerinden. Bık tım. Yollama bana. Bela mısın sen ya... yollamak icin benden izin aldin mi. Daha yeni Çanakkale sms geldi. Basbelasi sms lerin....

Elbistanlıx
Elbistanlıx - 1 ay Önce

Danışmanları dünyadan bir haber olan bölge milletvekilimize biri çıkıp söylesin şeker fabrikalarında çalışan taşeronlar kadro alamadığını, Kadro yasasının dışında tutulduğunu ve özelleştiğinde işsiz kalacağını.Malesef büyük bir gaf yapmıştır bakalım üzerini nasıl örtecek.

hasan bilir
hasan bilir - 1 ay Önce

sayın vekilim gercekten iyi bir konuya temas etmişin ama gerceği yansıtmıyorsun iyi tahlil yaptırmadan sıkmıişsin hangi taşoron insana güvence verdin de hangi yasada faydalandı ne olacak taşoron işcisi çifci esnaf vs.

Turgut
Turgut - 1 ay Önce

sayın ilker çitil bey siz şeker fabrikaları yüktür diyorsunuz , AKP Çorum Milletvekili Salim Uslu ise fabrikaların zarar etmediğini , yük olmadığını açıkladı, sayın vekil bey hanginizin sözüne itimat etmemiz gerekiyor, çünkü ikinizde aynı parti vekilisiniz ancak söylemler tamamen zıttır .