Babasının Vasiyetini Yerine Getirdi 'Öğretmen' Oldu

Görme engelli öğretmen öğrencilerini geleceğe hazırlıyor.

Babasının Vasiyetini Yerine Getirdi 'Öğretmen' Oldu

Elbistan ilçesinde 2 yaşında gözlerini kaybeden Tarih öğretmeni Mustafa Okumuş, babasının vasiyetini yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor
Normal eğitim veren bir lisede tarih öğretmeni olarak görev yapan Okumuş, yaklaşık 10 yıl Maliye Bakanlığı personeli olarak görev yaptıktan sonra, babasının vasiyetini yerine getirebilmek için öğretmenlik mesleğini seçti.

Menenjit hastalığı sonrasında 2 yaşında görme yeteneğini yüzde 95 oranında kaybeden, engeline rağmen öğretmen olma hedefinden kopmayan 42 yaşındaki Mustafa Okumuş, öğrencilerinin karşısına her zaman neşeyle çıkıyor.

4 yıl önce Tarih öğretmeni olarak göreve başlayan Okumuş, kabartma yazı ile öğrencilerine tarih dersini anlatarak öğretiyor.

Okumuş, "Gözlerimi menetjit hastalığı nedeniyle 2 yaşında kaybettim. Kahramanmaraş Görme Engelliler İlköğretim Okulu'ndan sonra, Gaziantep'te Görme Engelliler Ortaokulu'ndan okudum. Lise eğitimimi ise normal bir lisede tamamladım. Üniversiteyi ise Sütçüimam Üniversitesi'nde tamamladım. Okuduğum okulun Fen edebiyat fakültesi olması nedeniyle mecburu olarak pedagojik formasyon aldım. Buna rağmen öğretmen olarak atamam olmadı. Daha sonra Maliye Bakanalığı'nda memur olarak çalışmaya başladım. Öğretmen olarak yetişmiştim. Rahmetli babamı lisede okurken kaybettim. Onun vasiyeti vardı. Beni öğretmen olarak görmek istediğini söylerdi. Yaklaşık 10 yıl maliyede görev yaptım. Bu arada öğretmen olabilmek için bir kaç defa girişimde bulundum. Olmadı. 2011 yılında öğretmenlik mesleğine geçmeyi başardım" dedi.
Okumuş, "Ön yargılardan uzak, kafalarda soru işareti olmadan bizleri yerinde tespit ederek kararı yerinde versinler. Herkesin geçtiği yollardan biz daha zor şartlarda okuyarak buralara geldik. Bundan sonra da öğrencilerime faydalı olabilmek için çalışaçağım" dedi.Zaman zaman okul içerisinde sıkıntılar yaşadığını anlatan Okumuş, " Her yerde olduğu gibi bizim de sıkıntılarımız var. Bu sorunları idaremizin, meslektaşlarımın ve öğrencilerimin yardımıyla asgariye indirmeye çalışıyorum. Öğrencilerimin bana olan sevgi ve saygısının dönüşümünü dışarıda daha iyi hissediyorum. Okulda öğrenciler mecburen öğretmenlerine iyi davranıyor. Dışarıda beni gören öğrenciler, dersine girmesem dahi hatırımı sormadan, yapabileceğimiz bişey varmı demeden yanımdan geçmezler. Öğrencilerimle 4 yıllık meslek sürem içerisinde iletişimim çok iyi olmuştur" diye konuştu.

Elbistan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü İlyas Gezer'de, görme engelli olan tarih öğretmeni Mustaf Okumuş'tan memnun olduklarını, yaşanan zorluklarıda hepbirlikte el ele vererek aştıklarını ifade etti.Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 15:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
fransa
fransa - 3 yıl Önce

Bende meslek lisesi okudum elektronik bolumu mezunuyum. Ama babasinin vasiyeti vardi diye gelecegiyle hic bir gencin oynanmasin lutfen hepimizde biliyoruz ki meslek liselerinin verimi zaten dusuk onun icin kimsenin cocugunun egitim hayatiyla oynanmasin lutfen belki bana kizacaksiniz yorumumdan dolayi ama herkes biliyoki bu boyle onun icin ben kendimce degil gercekten dogru soyledigime ve hakli oldugumdan eminim..

İsmail
İsmail - 3 yıl Önce

öğretmenlik gönül ve vicdanla yapılır.ikisi de var anlaşılan.

elbistan
elbistan - 3 yıl Önce

sn. fransa hakli olduğunuzu düşünüyorsunuz ama takdir ederseniz ki mustafa öğretmen yeterli yetkinliği göstermemiş olsa buna müsaade edilmezdi. görme engeli bişeyler öğretebilmeye engel değildir kanaatimce ve kimse babasının vasiyeti için öğretmen yapılmış değil yani. ki bu hocamızda sözel konuda yani görseli olmayan bir derste görevli ve bu görevi başarıyla yerine getirdiğini düşünüyorum gerekirse okul amirleri de performans değerlemesi yapacaklardır elbette. yani kimsenin eğitim hayatıyla oynanmadığına emin olabilirsiniz.