Çakma Web Tasarımcılara Paranızı Kaptırmayın

Selamun Aleyküm arkadaşlar ilk yazımda biraz faydalı olmak istedim. Yazmayım yazmayım dedim ama artık dayanamadım (: Yazım biraz uzun olsada konuyu merak edenler sıkılmadan okuyacaktır.

Elbistan'da 'web tasarım' sektöründe ciddi açıklar var. Maalesef işi bilen kişi sayısı yok denilebilecek kadar az. Bu sektörde işi bilen kişilere ise 'web developer' deniyor.

Bir web sitesi 5 parçadan oluşuyor. Arayüz Tasarımı + Yazılım + Domain (site ismi) + Hosting + SEO - Bu beş parçadan Tasarım ve Yazılım kısmını profesyonel şekilde ÖZGÜN olarak yapan kişilere web developer deniliyor. Hazır yazılımlar kullanarak sağını solunu düzelterek, sayfa sonuna da kendi sitesinin linkini bırakan kişilere web developer denilmez (: Tasarım ve Yazılım derken bunlarda kendi aralarında onlarca parçaya bölünebilir. Örneğin bir web developer Yazılımda alt yapı olarak PHP kullanırken diğer bir web developer ASP kullanabilir. Teknik detaylara fazla girmek istemiyorum, sıkılırsınız.

Dikkat ettiyseniz konu başlığında 'Web Tasarımcı' yazıyor. Bu sektörde Tasarımcı ayrı Yazılımcı ayrı işler yapar. İkisini bir yapana web developer denir. Buraya kadar anladığınızı umuyorum.

Şimdi gelelim Elbistan'daki esnafın kandırılması durumuna..

Belki bu yazıyı okurken çakma developerler sinirlenir ama kendileri de zaten çakma olduklarının farkında değiller. Dediğim gibi işin teknik yazılım kısmını ve tasarım kısmını esnaf ve firmalarımız pek anlamadığı için üç beş güzel sözle kolayca kandırılabiliyorlar.

Elbistan'da durum tam olarak böyle, FİRMALARA ÖZEL çalışmalar yaptığını iddia eden kişiler piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz 50 TL'ye 100 TL'ye aldıkları hazır Scriptleri 600-1.000 TL arası satıyor. Bugün şahsen hizmet veren bir kaç kişinin internet sitesini incelediğimde saçma sapan beş para etmez hazır scriptleri sergilemiş ve satıyor. Bu tuzağa düşmeyin, bir firma vergi veriyor diye yaptığı iş kaliteli olacak anlamına gelmez. Şuan gerçekten size satılan o 600-1.000 TL arası scriptleri araştırsanız bedava bulursunuz.

Sizi böyle hazır scriptlerle kandıran kişiler ne tasarımcı nede yazılımcıdır. Bunlar çakma web tasarımcılardır.

Elbistan'daki Firmaların suçu yok mu? VAR!

İşini kaliteli yapan, firmalara ÖZGÜN tasarım ve yazılım hazırlayan kişilerin hizmet fiyatları ise tabiiki de yüksek fiyatlar sunmaktadır. Durum böyle oluncada bizim esnafın kafası direk "yav bizim arkadaşta yaptırdık 400 TL'ye ben ona sorayım kime yaptırdıysa ona yaptırayım" şeklinde çalışıyor.

EEE BİZ NE YAPACAĞIZ DİYORSANIZ... 

Ben şahsen bu sektörde yetiştim. Şuan haber işleriyle uğraşıyoruz ama yapılan bir internet sitesinin tasarımından tutun yazılımındaki hatalara, sitenin barındığı serverin kaliteli mi kalitesiz mi olduğuna kadar tüm teknik detaylara sahibim.

Öncelikle sizin yanınıza gelip firmanıza web sitesi yapmak istiyoruz diyen kişilerden yaptığı işlerin referanslarını isteyin ve sorun; Bize özgün mü olacak yoksa hazır yazılım mı satıyorsunuz? diye.. Referans sunduysa bu siteleri işi bilen birine inceletmeniz iyi olur. 

Yazılıma para vermenize gerek yok..

İnternet aleminin vazgeçilmezi, tartışmasız dünyanın en iyi yazılımlarından biri WordPress adında bir nimet var :D sitenizde alt yapı olarak WordPress yazılımını kullanabilirsiniz hemde BEDAVA.

Fakat WordPress bedava diye, sitenizi tabiki bedavaya yaptıramayacaksınız. ÖZGÜN TASARIM yapan bir web tasarımcı bulup, WordPress yazılımına arayüz tasarımı yaptırmak zorundasınız. Şuan her sektörde dünyanın en iyi ve milyonlarca çeşit WordPress arayüzleri bulunmaktadır. Bunlar ortalama 50-150 dolar arası satılıyor. Haa yok siz bana özgün bir tasarım olsun diyorsanız ve kaliteli bir tasarım istiyorsanız 1.500 - 2.000 TL'yi gözden çıkarmalısınız. Ama ne yazık ki Elbistan'da herhangi bir yazılıma Özgün Arayüz Tasarımı yapıp entegre edebilecek kabiliyette kimse yok.

Diyelim ki bir oteliniz var ve web sitesi yaptırmak istiyorsunuz. Google'a girin ve "premium hotel wordpress themes" yazın. Karşınıza 2017 model :D en son tasarım trendlerine uygun binlerce 50-100 dolar arası WordPress arayüz tasarımları çıkar. Bunları ucuz maliyetle kurarak çok kaliteli web sitelerine sahip olabilirsiniz. Böylelikle yazılıma da para vermemiş olursunuz ve emin olun WordPress, piyasada bulunan neredeyse tüm yazılımlardan daha iyi.

Çakma web tasarımcılara tavsiyem ise, insanları kandırmayın. Zaten hiç birinizin yazılımdan anladığı yok. Hazır yazılımların sağını solunu düzeltiyorsunuz, bari alt yapı olarak WordPress kullanın 50-100 dolar arası işe yarar bir tasarım alın ve esnaflara bunu yine 600 TL'den 1.000 TL'den satın. 100-200 TL daha fazla kar etmek için Elbistan'ın kalitesini düşürmeyin.

Çok fazla da detaya girmedim aslında, yinede biraz uzun oldu ama okuyanlara teşekkür ediyorum. Merak ettiklerinizi yorum yaparak sorabilirsiniz. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bugra
Bugra - 12 ay Önce

Merhabalar Kenan bey yazınız oldukça güzel bir noktaya değinmiş, ancak ufak bir eleştirim olacak; Elbistanda yaşayan bütün yazılımcı arkadaşlara laf atmışsınız ve sanki bir tek siz kaliteli yazılım geliştiriyormuşsunuz gibi olmuş, Hali hazırda kendim ve ve Elbistan'dan bir çok arkadaşım çok büyük yazılım projelerinde çalışıyoruz. Halen Elbistanda yaşayıp oldukça başarılı yazılımcı arkadaşlarım mevcut. Lafınızın ayarı biraz egoya kaçmış gibi geldi.

Ayrıca sizin gibi insanlar yüzünden açık kaynak kod dünyası Türkiyede ilerlemiyor, bir başkasının kodunu alıp kullanmak ayıp değildir, Dünyaları baştan feth etmeye gerek yoktur. Hazır scripti alıp değiştirmek yüklemek vs bu tip işlemleri yapmak için bilgi gereklidir, Bunu bu kadar irdeleyeceksek standart bir esnaf ne yapıyor, birinden mal alıp üstüne kar koyup satıyor. Elbistanda yaşadığınız bu rakamlar size çok yüksek gözükmüş olabilir ama Elbistan esnafının bitmek bilmeyen isteklerinin yanında bu rakamlar oldukça makul.

Kenan E.
Kenan E. @Bugra - 12 ay Önce

Buğra bey yorumuz için teşekkürler. Öncelikle ben haberciyim, yani kurumsal olarak yazılım geliştirme işlerine bakmıyorum. Freelance olarak kırk yılda bir hatrı olan müşteri denk gelirse iş yaparım. Ben kaynak kodların kullanılmasına karşı değilim ki. Benim karşı olduğum nokta, hazır scriptleri alıp logo değiştirip, size özel yazılım yaptık diye esnafların kandırılması. Örnek vereyim bir iletişim formu yazarken bunu sıfırdan yazmanın mantığı zaten yok. Yüzlerce hazır iletişim formu var css'de oynayarak güzel şeyler çıkartılabilir. Hazır script satacak arkadaşlara da tavsiyem dediğim gibi wordpress kullanıp premium temalardan faydalanabilirler. 500 kazanmazda 400 kazanır ama çıkardığı iş kaliteli olur. Bu arada sizin çok büyük yazılım projeleriniz nedir? web üzerine mi yoksa mobil veya masaüstü uygulamalar üzerine mi?

Bir Dost
Bir Dost - 12 ay Önce

Kenancığım 250 tl ye internet sitesi yapıyorsun senin kaliten bumu :))))))) milleti kandırma

Kenan E.
Kenan E. @Bir Dost - 12 ay Önce

Gerizekalı arkadaşım, ben kimseye 250 TL'ye site yapmadım, onu sana diyen seni keklemiş. Ayrıca ben ucuza site yaptırmayın demiyorum. Bedava warez yazılımlarla milleti kandıranlar var. Onlara karşı esnafları uyarıyorum. Ayrıca sende o piyasadaki çakma tasarımcılardan birisin galiba. İsmine bir dost yazmışın, ismini söyle de sana bir dost kazığı çakayım (:

yusuf
yusuf - 12 ay Önce

senin resimdeki furkanın gözlüklüsü olmuş laa çok güldüm bilesin

Deniz
Deniz - 12 ay Önce

Bende tasarım konusunda iyi değilimdir, pek yaratıcılık yok maalesef ama php'ye acayip merakım var. Henüz eksiklerim var ama programlama konusunda fena sayılmam. Şimdi ben tasarımı hazır alıp programlamayı kendim yapıp temaya giydirsem çakma web tasarımcı mı olmuş oluyorum :)

Kenan E.
Kenan E. @Deniz - 12 ay Önce

Hayır yazılım kısmını kendin yapabiliyorsan, bu tasarımdan daha çok emek isteyen bir iştir. Web yazılımcı olmuş oluyorsun. Çakma olanlar ikisini de hazır kullanıp sağını solunu düzeltenler (:

skillAccchyy
skillAccchyy - 12 ay Önce

Kenan o değil de sen önce uçağını kaçırmamayı öğren :D
bu arada Esat Ç. nin avatarı ne alaka la =D

Yener Can IŞIK
Yener Can IŞIK - 12 ay Önce

Merhabalar Öncelikle Haber Sitenizde Böyle bir Makaleye Yer verdiğiniz için Çok Teşekkür Ederim..
Yazmış Olduğunuz Makaleye Bağlı Kalarak Hakkıyla web tasarım ve otomasyon programları Yapmak istesek de Piyasada ticaret lisesi mezunu veyahut İnternet'den öğrenmiş olduğu işaretleme dili olan html kollarında bir kaç değişiklik yaparak Piyasada Firmaları yanlış yönlendirerek ve belirttiğiniz gibi lisans'sız warez scriptlerle temalarla iş yapan ve Bu işi Vergisini Ödeyerek İnsanlara Gerçekten Bu Alanda Hizmet Vermek isteyen Firmalarıda Sanki Sahtekar vs pahalıcı kazıkcı gibi tanıtan ve Hicbir Haltan anlamayıp İnsanları yanıltan terbiyesizlerin tesbit edilmesine yönelik yazmış olduğunuz makaleden Memnunum bilmelisiniz.

OSMAN
OSMAN - 11 ay Önce

DEĞERLİ KARDEŞİM ELBİSTANDA KAÇ TANE WEB SİTESİ YAPTIRAN VAR Kİ?'!!

skip60
skip60 - 12 ay Önce

sn admin uçak konusundaki mesajımı neden yayınlamıyorsun?