Burnunuz Yerde Sürünmesin!

Peygamber Efendimiz (SAV) bir gün hutbeye çıkarken, yukarıya doğru her adımda amin diyor.Böyle bir şeyle ilk defa karşılaşan sahabe efendilerimiz bu değişik durumu Peygamber Efendimize soruyorlar.Efendimiz ben minbere ilk adımımı attığımda Cebrail (AS) geldi bana ramazan ayına ulaştığı halde kendini affettiremeyen insanın “burnu yerde sürünsün” dedi.Benim de amin dememi istedi.Bende amin dedim.İkinci adımım attığımda Anne veya babası kendi yanında yaşlandığında onlarını memnun edip duasını alamayan kişinin “burnu yerde sürünsün” dedi.Benden amin dememi istedi bende amin dedim.Üçüncü adıma attığımda, yanında senin ismin anıldığı halde sana salavat getirmeyen kişinin “burnu yerde sürünsün” dedi.Benden amin demem istedi.Bende amin dedim buyurdu.

Biz Müslümanlar olarak, bu beddualara muhatap olmaktan sakınacak, bu günahları ve vurdum duymazlıkları işlemekten kaçınacak bir şuurda olmayı başarmalıyız.Aksi takdirde dünyada ve ahrette kaybedenlerden oluruz.

Malum, ramazan ayındayız.Bu ay Cenabı Allah’ın biz Müslümanlara bahşettiği yıllık temizlenme nimetidir.Cenabı Allah(cc) bizleri şevmiş insan olarak yaratmış.Kendini bizlere tanıtmak için Peygamberler ve kitaplar göndererek dünyevi ve uhrevi mutluluğumuzu sağlayacak kanunlar göndermiştir.Bu kanunlara kısaca din diyoruz.Cenabı Allah gönderdiği dinlere son şeklini vererek “İslam Dinini” insanlara kurtuluş reçetesi olarak sunmuştur.Bu reçete içindeki şifa kaynağı ilaçlardan biriside oruçtur.Oruç sağlıklı yaşamamızı sağlarken, aynı zamanda nimetlerin kıymetini bilmemizi,israftan kaçınmamızı oburluktan kurtulmamızı ve obezite olmaktan korunmamızı sağlamaktadır.

Ramazan ayındaki yapmamız gerekenler ve kaçınmamız gerekenlerin tamamına 100 dersek,yeme içmeyi bırakmak işin sadece % 1’ ini oluşturur.Ramazanı sadece, yeme içmeyi bırakmak olarak algılarsak, ramazan ayında kendimizi affettiremeyiz.Yapmamız gereken geriye kalan % 99’u yapmaktır.Nedir onlar ? Bunların başında haramlardan kaçınmak başta gelir.Haramlar nelerdir ? Faiz yemek, kul hakkına girmek,dedi kodu yapmak,zekat vermemek,akraba ile bağları koparmak,zina etmek,iftira atmak,namazı terk etmek vs…

Ramazan ayından beklenen, berekete ve kurtuluşa ermek için öncelikle haramlardan kaçınmak zorundayız.Alışa geldiğimiz günahlara devam ederek,sadece aç kalmakla kurtuluşa ermeyi beklemek aptallıktır.Pekala,burnumuzun yerde sürünmesinden kurtulmak için ne yapmalıyız? Öncelikle dinimizin yasak ettiği şeylerden kaçınacağız.Emrettiği şeyleri de yapacağız.Dinin yasakladığı ve emrettiği her şey insanların faydasına olan şeylerdir.Sünnetlere elimizden geldiği kadar riayet edeceğiz.Gücümüz ölçüsünde zekat ve sadaka vereceğiz.Vermediğimiz zekatlar varsa mutlaka vereceğiz. ”Zekat zenginin, fakire bir lutfu değil; fakire olan borcudur” Elden aldığımız bir borç neyse,zekat borcuda odur.Geçmiş namazları kaza etmeden cezasından kurtulamadığımız gibi,zamanında vermediğimiz zekatları da ödemek zorundayız.Zekatları ödemezsek,yarın kıyamet gününde yılan şeklinde boynumuza dolanıp bizi sürekli ısıracağı hadislerde belirtilmektedir.

Dolayısıyla ramazan sadece midenin oruç tutması değil tüm azalara oruç tutturmaktır.Dilimiz, dedikodu yapamayacak,iftira atmayacak,küfür etmeyecek,yalan söylemeyecek.Gözümüz, zina etmeyecek,yanlış yerlere bakmayacak.Kalbimiz,suizan yapmayacak,kibir satmayacak,haset etmeyecek,kin beslemeyecek.Elimiz, çalmayacak,eksik tartmayacak,vurup kırmayacak,israf etmeyecek.Yani kısaca,müslümanın elinden,dilinden ve belinden diğer insanlar emin olacak,zarar görmeyecek.Ramazan bu şuurla yaşanacak.Gerçek ramazan bu… Ramazanda ve diğer zamanlarda Müslüman bilhassa namaza çok dikkat etmeli.Kıldığımız namazlar Cenabı Allah’ın kabul ettiği kalitede olmalı.Evliyadan birisi dört sınıf insanın(dört meslek) namazının kabul olmayacağını buyuruyor.Kimler bunlar ?

1-Tücarlar: Namazda iken kalben alış verişe devam edenler,kalben dünya işiyle uğraşanlar.

2-Hamallar: Abdesti şıkıştığı halde namaz kılanlar.Yüklerini boşaltıp abdest almayanlar.

3-Avcılar:  Namazda olduğu halde gözleriyle etrafı tarayanlar.

4-Hırsızlar: Namazı tadili erkana göre kılmayanlar.Horozun darı yediği gibi namaz kılanlar.

Teravileri kılarken jet imamlarla işbirliği yaparak namazdan hırsızlık yapmayalım.Tadili erkana uyularak kılınan namazlar kabul olur ve kurtuluşumuza vesiledir.hırsızlık yapılarak kılınan namaz yüzümüze çarpılan kabul edilmeyen boş bir uğraştır.Sadece jimnastik yapılmış olur.Elbette namazı beden eğitimine indirmekte ayrı bir günahtır.İstanbul müftümüzün yet imam uyarısı son derece yerindedir.Bunlar imam değil fasıkların maskarasıdır.İmam kıraatiyle,takvasıyla,ahlakıyla ve ilmiyle topluma örnek bir şahsiyettir.Daha önceki yazılarımızda değindiğimiz gibi ülkemizin en temel sorunlarından birisi “işi ehline veremeyişimizdir” Maalesef, diyanette de imam olma kişilik ve yeteneklerine sahip olmadığı halde imam kadrosuna alınan kişiler var.İşti jet imamlarda bu sınıftandır.

Temennimiz her sahada işin ehline verildiği,hizmet ve mamul kalitesinin arttığı günleri görmektir.Bu dilek ve temennilerimizle Cenabı Allah bizler,i bu ramazan ayını layıkıyla idrak eden ve yaşayarak kurtuluşa eren kullarından eylesin.Ülkemizi iç ve dış düşmanların şerrinden muhafaza buyursun…

YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyinn
hüseyinn - 12 ay Önce

osmanlı da imam olma şartları var,onların kaçını karşılıyor acaba bizim imamlar, YÜCE PEYGAMBERİMİZİN SAKAL SÜNNETİNİ BİLE YERİNE GETİRMİYORLAR, siz getirin ki topluma örnek olsun, cillop gibi günlük sinek kaydı traş oluyorlar ben utanıyorum arkalarında namaza durmaya, lafa baksan hucuyum yaw ben illa sakal mı olacak der

ahmed-ı hızır
ahmed-ı hızır - 11 ay Önce

Sözü güzel ve yumuşak dille söylemek ilahi bir emir olduğundan büyük bir erdemdir. Sakal bırakmak namazın içindeki ve dışındaki şartlarından biri mi ki!!! Üstelik sakal bırakmak sünneti sadece imamlara ve hocalara mı has!!! Yoksa ümmetin bütün erkeklerine mi??? Kimin arkasında namaza durulup durulamayacağı ilmihal ve fıkıh kitaplarında bulunmaktadır. O eserlere müracaat edilebilir, öğrenmek adına... hayırlı ramazanlar.